Neplytvajte elektrinou pri svietení

0 457

Doma je potreba svetelného zdroja pomerne veľká. Až pätina našich nákladov na elektrinu tvorí práve svetlo. Je preto dobré zamyslieť sa nad tým kde, ako dlho a čím svietime.

O tom, že klasické žiarovky nie sú veľmi úsporné vieme už niekoľko rokov. Rovnako sa postupne pripravujeme aj na to, že tieto už onedlho v našich obchodoch nezoženieme. Najmä staršie ročníky tak neraz dostanú strach a potrebnú, aspoň malú, zásobu týchto zdrojov svetla si robia už teraz. Už od budúceho roka by mali byť totiž všetky klasické žiarovky stiahnuté z predaja.

Zvyk je železná košeľa, no treba si uvedomiť, že takto škodíte najmä sami sebe. Moderné LED žiarovky sú totiž oproti klasickým až 15 – krát úspornejšie. Takáto zmena vo svojej domácnosti sa teda premietne aj vo Vašej peňaženke. Nemusíte však zúfať, aj okrem klasických žiaroviek máte na výber viacero možností, ako doma svietiť.

Dôležitý je však najmä výber správneho zdroja svetla. Moderné žiarovky už podľa wattov nevyberajte, pretože tieto potrebujú oveľa menej energie. Dôležitý je údaj v „lm“, ktorý udáva svetelný tok v lúmenoch. Tento by ste mali nájsť na obale aj svojich starých žiaroviek, podľa čoho ľahšie vyberiete vhodnú LED náhradu. Rovnako máte na výber aj farbu svetla buď chladnejšiu alebo teplejšiu, no ak sa neviete rozhodnúť, predajca by Vám mal predviesť aký je v tom rozdiel názornou ukážkou.

Nemusíte sa však obávať aj výmeny svietidiel. Moderné žiarovky sa vyrábajú v základných päticiach, ako mali aj klasické žiarovky, ale nájdete aj také, ktoré sú určené napríklad do bodového osvetlenia. Výmene by teda nemalo nič prekážať. Najúspornejšie teda sú LED diódy, ktoré spotrebujú až o 80 % menej energie ako klasické žiarovky, pričom je však ich životnosť aj 40 000 hodín. Pre porovnanie u klasických je ich životnosť len okolo 1 000 hodín.

Na výber teda máte viacero zdrojov svetla pre svoju domácnosť. Nemusíte sa však obávať ani výberu. Odpovede na svoje otázky hľadajte u predajcov.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.