Nemáte záhradu? Pestujte bylinky na okne

0 197

Nemusíte sa trápiť tým, že nemáte záhradu, aj vy si môžete vypestovať bylinky – doma na parapete. Nie je to nič zložité, čo by ste nedokázali. Zelene doma nie je nikdy dosť a ešte, keď aj krásne vonia, stojí to dvojnásobne za to. Bylinky potešia vaše oči, chuť a aj nos. Trojzmyselné kombo, ktoré môžete mať aj v paneláku či bytovke. Ako sa starať o bylinke v byte?

Najdôležitejšie je osvetlenie
Pre bylinky je veľmi dôležité svetlo. Preto ich umiestnite na parapet okna, ktoré je orientované na juh alebo východ. Nezabúdajte kvetináče pravidelne otáčať, aby bylinky rástli rovnomerne a nekrivili sa. Počas zimy, keď je svetla pomenej, môžete dať bylinky pod špeciálnu žiarovku, ktorá im nahradí slnečné lúče. Doprajte si pečené zemiaky s čerstvým rozmarínom alebo bazalkové pesto aj počas tej najtuhšej zimy.

shutterstock_148568861

Ako polievať bylinky?
Bylinky nemajú radi vlhku pôdu. Preto je dôležité, aby ste ich nepolievali príliš často. Radšej prstom skontrolujte, či je pôda suchá a až potom zalejte. Počas zimných mesiacov nepotrebujú bylinky veľa vody. Radšej ich zalievajte pravidelne a menej často. Dávajte si tiež pozor, aby v miskách neostávala voda, čo by mohlo spôsobiť hnitie korienkov. Aby ste to bylinkám uľahčili, môžete pôdu v kvetináči zmiešať s trochou piesku a malými kamienkami. A ako je to s hnojením? Bylinky netreba veľmi hnojiť a počas zimných mesiacov už vôbec nie.

Nezabudnite na vlhkosť vzduchu
V uzatvorených priestoroch býva zväčša suchší vzduch ako vonku. Myslite na to a myslite aj na svoje bylinky. Izbové rastliny potrebujú vlhší vzduch a bylinky ešte viac. Skúste používať zvlhčovač vzduchu alebo odparovacie misky pod kvetináčom, ktoré pomôžu bylinkám hlavne počas zimných mesiacov, keď je zapnuté kúrenie. Kúrenie totižto vysušuje vzduch a je dôležité, aby ste svojim bylinkám dopriali dostatočne vlhký vzduch, keď si chcete vychutnať ich plody aj počas zimných mesiacov.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.