Nebojte sa tapetovania: Ako na to?

0 518

Tapetovanie stien je v súčasnosti veľmi populárne a zažíva svoju renesanciu. No kým v minulosti boli skôr tapety nutné zlo, ktoré sa často odliepalo a na stenách nevyzeralo dobre, dnes je obľúbenou metódou bytových dizajnérov na oživenie interiéru. Zvládnete to aj sami. Aké sú základy tapetovania?

Existujú tri základné druhy tapiet podľa materiálu, z ktorého sa vyrábajú. Najstaršie sú papierové, ktoré sú spravidla aj najlacnejšie. Nemajú trvácny tvar, to znamená, že pred umiestnením na stenu sa lepidlo nanesie na zadnú stranu tapety. Tá vplyvom lepidla napučí a následne je možné ju prilepiť. S papierovými tapetami sa pracuje najťažšie, preto by ste pri svojom prvom tapetovaní mali zvoliť skôr iný typ.

Často používaným druhom sú vliesové tapety najmä kvôli ich ľahkej aplikácii na stenu. Vyrábajú sa z netkanej textílie a sú rozmerovo stabilné. Pri ich lepení sa lepidlo nanáša priamo na stenu, nie je potrebné ich preto dopredu vlhčiť. Sú paropriepustné a stálo farebné a je tiež možné ich umývať. Výhodou je tiež to, že sa za sucha dajú jednoducho stiahnuť zo steny.

Vinylové tapety sa vyrábajú z umelej hmoty, je preto možné ich zvoliť aj do náročnejších interiérov ako kuchyňa alebo kúpeľňa. Rozlišujú sa dva druhy – vinylové tapety so zadnou stranou z papiera alebo z vliesu. Dajú sa čistiť a keďže sa považujú za ťažké tapety, je potrebné tomu prispôsobiť aj silu lepidla.

Ako správne tapetovať (nielen) vliesové tapety?

Vliesové tapety sú najviac využívaným typom najmä pri tapetároch-začiatočníkoch. Bude preto jednoduchšie, ak si princíp tapetovania vysvetlíme práve na nich. Základný postup však platí pre všetky druhy tapiet rovnako.

  1. Nábytok presuňte do inej miestnosti alebo ho naukladajte do stredu izby a prikryte ochrannou fóliou. Ňou tiež zakryte podlahu, aby ste sa vyhli neporiadku. Odpojte miestnosť od elektriny a odstráňte všetky kryty zásuviek a vypínačov na svetlo.
  1. Na stenu naneste penetračný náter. Ten ju bude chrániť pred vlhkosťou a pripraví vhodný podklad pre tapety.
  1. Skontrolujte, či majú všetky tapety rovnaké číslo šarže. Iba tak si budete istí, že medzi jednotlivými dielmi nebudú farebné rozdiely. Pokiaľ nemáte nastrihané tapety, ale máte len rolku v celku, bude potrebné, aby ste sa dopredu pripravili. Tapety, ktoré majú zložitý vzor, nastrihajte tak, aby vzor navzájom nadväzoval. Odmerajte si jednotlivé pásy podľa výšky izby a nechajte si na obidvoch koncoch 5-10 cm rezervu.
  1. Umyte si ruky a lepidlo na tapety si pripravte podľa návodu.
  1. S tapetovaním začnite od okna. Pomocou vodováhy si načrtnite, kam nalepíte prvý pruh. Lepidlo naneste na stenu a prilepte tapetu. Jemnou tapetovacou kefou alebo gumeným valčekom poriadne popritláčajte. Lepidlo, ktoré vylezie, ihneď zotrite handričkou.
  1. Zásuvky a vypínače prekryte tapetou celé. Neskôr vyrežte otvor a prikryte ho krytkou, ktorú ste predtým odstránili. Tapeta tak bude vyzerať prirodzene aj na takýchto zložitých častiach steny. Rezervu, ktorú ste si nechali na spodku aj na vrchu tapety po nalepení celej steny odrežte.
  1. Tapety nechajte schnúť najmenej 12 hodín (ideálne celý deň). Miestnosť nevykurujte ani príliš nevetrajte. Ideálne bude, ak udržíte teplotu v izbe 18-24 ºC.

Je len na vás, akým spôsobom si vytapetujete miestnosť. Veľmi populárne je dnes vybrať si len jednu dominantnú stenu a na tú umiestniť tapetu. Niektorí dokonca vytapetujú len úzky pás za televízorom alebo za posteľou. Ostatné steny buď namaľujete vo farbe, ktorá je totožná s tapetou, alebo zvolíte farebný kontrast.
Motívov tapiet je dnes nespočetné množstvo a neustále vznikajú nové. Na výber tak máte abstraktné tvary, geometriu alebo aj imitáciu prírodných materiálov (drevo, kameň) či stavebných prvkov (tehla, betón). Špeciálnu kapitolu tiež tvoria fototapety, ktoré vám výrobcovia pripravia z vašej fotografie.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.