Nátery v interiéri

0 359

S oteplením doma striedame nielen náš šatník, ale neraz sa oveľa kritickejšie pozeráme aj na drobné nedokonalosti. Tieto tak chceme vyriešiť skôr, než opäť príde zima a my budeme nútení zostávať v interiéri častejšie, ako by sa nám páčilo.

Nie vždy je potrebná rozsiahla rekonštrukcia. Občas stačí vynoviť podlahu, nábytok, či radiátor len novým náterom. Vzhľadom však na fakt, že v interiéri nie je vždy možné dostatočne vetrať, iste nechcete dýchať nepríjemne zapáchajúce výpary syntetických náterov. Tie nie sú vhodné ani zo zdravotného hľadiska pretože obsahujú ťažké kovy a aromatické uhľovodíky ako sú benzén, toluén, fenol, formaldehyd a iné. Tieto sú pre naše zdravie škodlivé, preto by sme sa im pri náteroch v interiéri mali radšej vyhnúť.

Ponuka na trhu je veľká, ako teda nájsť správny produkt, ktorý nebude pre zdravie našej rodiny škodlivý? Vo všeobecnosti platí, že ak je farba, prípadne náter riediteľný vodou, ide o produkt, ktorý je prijateľnejší aj pre naše zdravie. Ak sú potrebné riedidlá, dajte ruky radšej preč. Pozor však na obsah ťažkých kovov.

Niektoré výrobky sú však označované aj ako „eko“. Toto je veľmi populárne aj v tejto oblasti a znamená, že náter, ktorý držíte v ruke je bezpečný. Presne definované uvedenie týchto značiek však u nás nikto neupravuje, no v zahraničí sa bežne používa aj označenie Ekologicky šetrný výrobok. Vďaka tomuto máte garanciu, že výrobok je nielen riediteľný vodou, ale neobsahuje ani ťažké kovy a rovnako ani rakovinotvorné alebo toxické látky. Do interiéru je teda najvhodnejší.

S týmto označením sa môžete stretnúť u latexových a disperzných farieb, ako aj u lakov na drevo, náteroch na radiátory, ako aj pri antikoróznych farbách.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.