Ako na výber práčky

0 155

Tento domáci spotrebič je pre nás nevyhnutný. Jeho časté používanie si však uvedomíme, až keď sa pokazí. Výber novej však nie je ani zďaleka jednoduchý. V obchodoch na nás číhajú množstvá výrobcov aj jednotlivých modelov za rôzne ceny. Zorientovať sa tak nie je vôbec jednoduché.

Ak však práčku potrebujete, musíte si vybrať. Odborné rady musí dať predajca, no isté vlastnosti, ktoré by mala Vaša nová pračka mať si môžete ujasniť už doma. V prvom rade je dôležitý priestor, ktorý bude zaberať. Najmä v bytoch je miesta málo, a tak tu skôr zmestíte vrchom plnenú práčku, ktorá má kompaktnejšie rozmery.

Práčky teda delíme na dva druhy, spredu a vrchom plnené. Spredu plnená práčka umožňuje využiť aj hornú plochu na odkladanie a je vhodná najmä ako vstavaný spotrebič aj do kuchynskej linky. Jej nevýhodou však je najmä pre tých starších, nutnosť ohýbania sa pri vkladaní ako aj vyberaní bielizne. Rovnako tu nie je možné doplnenie zabudnutých kúskov oblečenia. Táto tiež zaberá zväčša viac miesta, no ponúka variabilnosť tak v rozmeroch, ako aj v objeme praného prádla. Vrchom plnená práčka, zasa umožňuje využitie aj v menších priestoroch. Nemusíte sa toľko zohýbať, no ich výber je menší ako u spredu plnených práčok. Špičkové technológie však nájdete aj u týchto modelov.

Ďalej sa treba zamerať na spotrebu. Dnes všetci výrobcovia uvádzajú prehľadné hodnotenia spotreby elektriny a vody na energetických štítkoch. Na týchto je uvedené písmeno od G – najmenej úsporné, až po A, či dokonca A+++. Tieto sú najúspornejšie. Pozor však na spotrebu vody, tu môže byť problém práve nízka spotreba, kedy sa prádlo nedostatočne operie, alebo v ňom zostanú zvyšky pracieho prášku. Naviac sa toto číslo uvádza len pre program bavlna na 60° a pri iných tak môže byť pokojne aj oveľa vyššie.

V neposlednom rade môže zavážiť aj hlučnosť práčky. Aj táto sa uvádza na energetickom štítku, no je potrebné si uvedomiť, že každá práčka jednoducho hluk vytvára. Často si všímame aj počet otáčok. Vyššie číslo nám však prezrádza, že sa zbavíte väčšieho množstva vody, no bielizeň môže byť viac pokrčená a bude sa aj ťažšie žehliť. Ak teda bielizeň sušíte vonku na slnku, nie je to až také podstatné. Ideálne je, ak sa otáčky dajú nastaviť.

Výber tej správnej práčky teda nie je jednoduchý. Treba si nájsť čas a porovnávať jednotlivé parametre, a tiež zohľadniť Vaše zvyklosti a potreby.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.