Namáhané plochy v interiéry: Aké si vybrať, aby vyzerali a všetko zvládli?

0 419

Dlažby, dlážky, pracovná doska aj dvierka na kuchynskom nábytku. Sú to všetko povrchy dotvárajúce atmosféru interiéru. Ovplyvňujú emóciu, ktorá z neho sála. Eleganciu, čistotu, harmóniu, teplo, pohodu… Sú stále na očiach a neustále namáhané. Ako si vybrať vhodný povrch a ako sa oň starať?

 Začneme v kuchyni, pretože tá je srdom domova. Čoraz častejšie aj miestom, kde usadíme neoficiálne návštevy. Aktuálnym trendom je kombinácia matných tmavých farieb s pastelom, s metalickými odleskami alebo netradičnou povrchovou úpravou. Celok pôsobí jednoliato a elegantne. Navyše sa dobre udržiava.

„Matné jednofarebné povrchy sa používajú najmä na pohľadové časti kuchýň, teda na čielka a dvierka skriniek. Môžu mať aj špeciálnu povrchovú úpravu antifinger print, ktorá zabezpečuje zvýšenú odolnosť voči odtlačkom prstov. Povrchy s Antifingerprint si však zároveň aj napriek vyššej odolnosti voči zanechávaniu odtlačkov vyžadujú takisto dôkladnú údržbu, nie je teda vhodné si ich zamieňať s výrazom ´selfclean´ len preto, že zabezpečujú zvýšenú odolnosť voči odtlačkom z prstov rúk,”  hovorí Jozef Kňúr, manažér oddelenia kvality kuchynských štúdií Oresi.

Matné povrchy v kuchyni odporúča pravidelne pretierať odmasťovačmi bez obsahu kyselín. Nie je vhodné čistiť ich octom ani citrónom, takisto prostriedkami s obsahom alkoholu, či drsných štruktúr (abrazív). Pri čistení neprevereným čistiacim prostriedkom je dobré, ak je vyskúšaná reakcia tohto prostriedku s povrchom na malej či menej pohľadovej vzorke čisteného povrchu. Pre nežiadúce mastné mapy na povrchoch takisto nie je vhodné na tieto povrchy používať prostriedky s obsahom olejov či voskov.

Kameň v kuchyni

Technologický pokrok však dovoľuje vytvoriť v kuchyni aj povrchy, o ktorých by sme ešte pred pár rokmi ani nesnívali. Dnes ich však môžeme mať napríklad kamenné. Ich vzhľad je luxusný a vlastnosti unikátne.

„Skutočný kameň sa nanáša nanesením povrchu keramického alebo kamenného na kvalitný podklad nábytku a vytvára na ňom akúsi škrupinku s kresbou reálneho kameňa. Povrch je v porovnaní so striekaným alebo lakovaným odolnejší voči nárazu. Oceníte ho, ak sa po kuchyni pohybujú napríklad deti vo veku, kedy hračkami stále do niečoho narážajú,“ vysvetľuje J. Kňúr z Oresi.

Technologický postup nanášania povrchu s kamenným vzhľadom sa používa takisto vačšinou na predné pohľadové plochy dverí a čelných panelov nábytku. Pri inom použití kameňa, napríklad na záťažové plochy (bary, či pracovné dosky) sa kameň, umelý kameň, prípadne keramika zhotovujú iným procesom.

V prípade poškodenia sa dá renovovať (renovácia je do určitej miery možná len v prípade kamenných, umelo kamenných, polymérno-minerálnych pracovných či barových doskách), čo nie je možné pri keramickom povrchu. Tam je poškodenie povrchu nezvratné. Keramický povrch je však ideálny na pracovnú dosku, pretože je hladký, ľahko sa čistí, zvláda aj vysoké teploty a je odolný voči vode.

Samozrejme, povrchov je oveľa viac, no tie trendové majú jedno spoločné – návrat k prírode. „Nielen dizajnom, ale aj materiálmi z obnoviteľných a udržateľných zdrojov s certifikátmi o bezpečnosti a zdravotnej neškodnosti. Kuchyne, ktoré ich majú, vydržia roky,“ uzatvára Jozef Kňúr z Oresi Kuchyne.

Pohľad pod nohy

Interiéroví dizajnéri potvrdzujú, že výberu nábytku venujeme väčšiu pozornosť ako podlahám. V ich prípade rozhoduje v prvom rade cena. „Je to prirodzené, veď v rámci stavebnej časti interiéru ide o jednu z najvyšších položiek,“ hovorí interiérová architekta Ing. Daniela Mazúrová. „No zle zvolená podlaha môže neskôr komplikovať nielen ďalšie zariaďovanie miestnosti, ale aj jej užívanie.“

Praktickou podlahou, ktorá sa hodí do väčšiny interiérov, je pohľadový betón, aj preto jeho popularita z roka na rok rastie. „Pohľadový betón má zaujímavú štruktúru a zároveň vlastnosti, ktoré z neho robia príjemnú, ľahko udržiavateľnú, funkčnú a dizajnovú plochu,“ potvrdzuje Ing. Branislav Augustín zo Sika Slovensko. Tento povrch sa ľahko čistí, dobre sa udržiava, je odolný voči oteru a má dlhú životnosť.

„Či použijete mikrocementovú dekoratívnu stierku na podlahy alebo aj na steny, výsledok bude elegantný, nadčasový s autentickým dizajnom. Stierka je vysoko priľnavá, aplikácia jednoduchá a rýchla, pretože stačí tenká vrstva. Betón je paropriepustný, dobre odoláva UV žiareniu, vďaka čomu si roky zachováva farbu a vzhľad,“ pokračuje odborník zo Sika.

Pre náročných

Kto túži po vysokej originalite, môže si dať urobiť aj betónové umývadlo, vaňu alebo kuchynskú pracovnú dosku. Lebo pokiaľ ide o betón, dnes už nič nie je nemožné.

Okrem liatych a mikrocementových podláh sú trendom rôzne kreatívne podlahy – metalické, svetelné alebo kamenné koberce a návrat slávia parkety. „Ide najmä o drevené podlahy s výraznými vzormi, ktoré sa hodia do luxusných interiérov,“ inšpiruje architekta Mazúrová.

Vyššia vstupná investícia sa vráti v komforte užívania, dlhšej životnosti aj v celkovom pocite z priestoru.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.