Na čo si dávať pozor pri kúpe bytu

0 424

Kúpa domu nie je väčší nákup v supermarkete. Keď nebudete spokojný s tým, čo si kúpite, nemôžete to len tak zahodiť ako zlý jogurt. Aj preto si nákup nehnuteľnosti vyžaduje oveľa dôkladnejšie prípravy, ktoré musíte urobiť, aby ste boli s kúpou spokojný. Na čo by ste si mali dávať pri kúpe bytu najväčší pozor?

shutterstock_189023420 (1)

Neriaďte sa iba cenou

Áno, cena nehnuteľnosti je najdôležitejší faktor, ktorý ovplyvňuje naše rozhodnutie a lacnejšiemu bytu sme ochotní odpustiť aj nedokonalosti, ktoré budeme musieť skôr či neskôr odstrániť. Preto k faktoru ceny pripojte aj tieto ďalšie, nemenej dôležité, faktory, ktoré vám pomôžu vybrať si správne.

Aká je lokalita bytu

Veľmi dôležitá je aj lokalita bytu, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza. Preto okrem samotnej prehliadky bytu absolvujte prehliadku okolia. Je tu dosť parkovacích miest, ako ďaleko je to do najbližšieho obchodu, je tu dobré spojenie MHD, nie je tu žiadna smradľavá fabrika alebo príliš hlučná cesta, nie je pod oknami krčma? Aj toto sú dôležité faktory, ktoré si musíte všímať. Hlavne od nich bude potom závisieť kvalita vášho bývania.

V akom stave je byt

Čo-to o prvotnom stave bytu prezradí aj to, či sa nachádza v starej bytovke, alebo v novostavbe. Aj preto sa zaujímajte, či je byt po rekonštrukcii a ak áno, tak v akom rozsahu. Poraďte sa s odborníkom, aké skryté vady bývajú najčastejšie na tehlových či panelových domoch a skúste ich nájsť aj tu. Veľkou nápovedou o tom, či sa bývalý majiteľ staral o byt, je kúpeľňa. Tá dokáže prezradiť skutočne veľa – ak je čistá, udržiavaná a moderná, majiteľovi na byte záležalo.

Otázky ohľadom poplatkov, majiteľa či susedov

Okrem toho, že si zistíte, či je majiteľ skutočne vlastníkom bytu, zaujímajte sa aj o poplatky za energie, poplatky do fondu opráv a podobne. Okrem toho sa zaujímajte o to, akí susedia tu bývajú, či ide prevažne o mladších alebo starších, či sú tú nejakí problémoví alebo hluční susedia. Jednoducho, čím viac sa budete zaujímať, tým lepšiu východiskovú pozíciu budete mať pred rozhodovaním o tom, či si byt kúpite, alebo nie.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.