Mäta proti mravcom? Prirodzený spôsob, ako sa ich zbaviť

0 587

Nakoniec to môže byť pre vás aj kompliment, že sa k vám rozhodli zavítať tieto malé stvorenia, ktoré nedokázali odolať chuti a vôni podomácky vyrobenej marmelády. Ako náhle ich však objavíte aj v ďalších potravinách a prípravkoch, ktoré vám slúžia na zhotovenie jedla, zrejme vám ich prítomnosť začne byť nemilá.
Existujú určité druhy korenia, ako napríklad škorica a kurkuma, o ktorých sa predpokladá, že mravce odpudzujú. Či sa vám to s nimi podarí, nemusí byť až tak celkom isté. Môžete to vyskúšať spôsobom, ktorý vám v niektorých prípadoch dokáže vaše bývanie aj spríjemniť.

Esenciálne oleje

Sila éterických látok, ktoré sa rôznymi spôsobmi získavajú s konkrétnych rastlín a plodov je naozaj obrovská. Čo tak ju vyskúšať aj v tomto prípade?

Pokiaľ sa mravec dostane k dobrému zdroju potravy, zanecháva za sebou určitú feromónovú stopu, po ktorej sa o niekoľko minúť vráti a s väčším počtom svojich kamarátov. Vy im však túto cestu môžete bez zbytočnej chémie zatarasiť veľmi jednoducho. Určité vône rastlín a byliniek si s tým poradia naozaj dokonale.

Olej z mäty piepornej

Nie len, že to naozaj funguje, je to skvelé pre zavádzanie zmyslov tohto malého hmyzu! Často sa používa na podporu bdelosti a duševnej pohody, ktorá je pre nás naozaj veľmi dôležitá. Vyskúšajte to spojiť aj s týmto procesom.

Nesmiete zabudnúť ani na miesta, kde sa mravce najčastejšie pohybujú. Rovnako tak môžete urobiť v skrinkách a iných oblastiach a podľa potreby nechať takýto kúsok látky na konkrétnom mieste. Samozrejme, že by ste tento proces mali niekoľkokrát zopakovať, aby ste sa týchto neželaných návštevníkov zbavili nadobro.

Olej z čajovníka

Ani táto vecička by vo vašej domácnosti nemala chýbať, a to z niekoľkých dôvodov. V prvom rade je to veľmi účinný a silný dezinfekčný prostriedok, ktorý si dokáže poradiť s viacerými zápalovými reakciami. Podobne to platí aj v prípade mravcov. Postupovať s jeho aplikáciou na postihnuté miesta môžete takmer rovnako, v tomto prípade si však musíte dávať pozor na jeho množstvo, pretože cena, za ktorú si ho zaobstaráte, je vo väčšine prípadov dosť vysoká.

Pomôcť si môžete, ak si pár kvapiek tohto zázračného oleja zmiešate s čistou vodou, do ktorej pridáte pár kvapiek citrónu. Rozvonia to vašu domácnosť a zároveň sa popasujete s neželanými návštevníkmi, ktorí sa niekedy k nám nasťahujú aj v chladnejšom období.

Navyše citrusové plody a hlavne citróny obsahujú špeciálnu látku, limoén, ktorá je pre mravce toxická.

Ako si pripravíte takýto nenáročný deratizačný prípravok?

Nemusíte vyberať drahé a často aj pre človeka toxické prostriedky, ktoré mravcov odpudia na určitú chvíľu. Môžete to vyskúšať tak, že si vyrobíte svoj špeciálny prípravok. Zmiešajte nasledovné ingrediencie:

  • ¼ šálky vody, v ktorej sa rozmiešajú všetky ostatné látky
  • rovnaké množstvo alkoholu, najlepšie vodky, no môžete sa zaobísť aj bez nej
  • 15 kvapiek esenciálneho oleja mäty piepornej
  • 15 kvapiek esenciálneho oleja z čajovníka, tee tree olej
  • 7 kvapiek citrusového oleja

Zmiešajte v rozprašovači a aplikujte. V prípade, že vymeníte tee tree olej za pepermintový, môžete zmes využívať aj v blízkosti potravín.

Pre zaujímavosť by vám mohol rovnako dobre poslúžiť aj ocot, zemiakový škrob a jedlá sóda. Sú to však už látky, ktoré nemusia byť vo svojom používaní tak jednoduché a nenáročné na údržbu takéhoto okolia.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.