Kúpa bytu je veľmi zodpovedný postup, preto by sa mal brať naozaj vážne, nakoniec ide o vašu budúcnosť. Nebudeme riešiť žiadne dekorácie ani konkrétny štýl, či použitie vhodného materiálu na obklad alebo izoláciu. Tieto veci si radšej nechajte na obdobie, kedy si budete na 100 % istý, že ste právoplatným majiteľom konkrétnej nehnuteľnosti. Veľa vecí sa vie v súvislosti s predajom a kúpou bytu alebo domu pri podcenení toho najmenšieho detailu skomplikovať.
Nerobte unáhlené rozhodnutia
Možno vás tlačí čas a potrebujete nové bývanie, ale ak o tejto skutočnosti viete dopredu, mali by ste si všetky informácie ohľadom týchto postupov zistiť včas. Veľmi dôležitou otázkou pri kúpe nehnuteľnosti, v našom prípade bytu, je správny výber lokality. Potom je samozrejme dôležité poznať „vek„ stavby a jej stav, tak interiéru ako aj exteriéru. Toto si dobre premyslite ešte pri výbere vhodnej ponuky, ktorá vás možno zaujala.
Budúci majitelia
Ak ste sa rozhodli ísť do kúpy bytu na vlastnú päsť, máte to jednoduchšie. V prípade, že budete brať byt spoločne s partnerom/kou, riešte to už v rámci kúpno-predajnej zmluvy. Spoluvlastnícke práva a podiely sa potom dodatočne zbytočne len komplikujú. Nehovoriac o tom, že musíte myslieť aj na kataster.
Finančná rezerva
Bez ohľadu na formu financovania kúpy bytu, myslite aj na svoju budúcnosť. To znamená, že nie je až tak celkom rozumné všetky svoje úspory minúť na kúpu, možno krásneho, no príliš drahého bytu. Určite ho budete chcieť vybaviť, zrekonštruovať niektoré časti a nikdy neviete, aká situácia v rodine sa ešte v priebehu niekoľkých rokov vyskytne.
Forma kúpy
Potenciálny kupujúci sa musí rozhodnúť, či sa chystá kúpiť si byt sám, alebo poveriť prípravou a realizáciou transakcie odborníkov. Samozrejme, že služby realitných kancelárií sú často pomerne drahé, ale oslobodia vás od potreby samostatne si vybrať vhodné bývanie pri pohľade na veľké množstvo ponuky.
Ďalšou výhodou obrátenia sa na špecialistov pri kúpe bytu je, že plne prevezmú všetku kontrolu nad dokumentáciou a spracovaním celej transakcie. Je ale dobré mať v zálohe aj svojho právnika, ktorý na všetko dohliada a v prípade potreby môže podať za vás návrh na vklad elektronicky, čo je v porovnaní s bežným postupom lacnejšie až o polovicu.
Predávajúci a jeho záväzky
Ak ste sa rozhodli kupovať nový byt, preverte si predávajúceho. Jeho nedoriešenézáväzky v súvislosti s bytom by mali byť pred predajom vysporiadané, rovnako to platí aj v prípade adresy odberného miesta elektriny, plynu a koncesionárskych poplatkov. Nezabudnite na ročné vyúčtovanie v súvislosti o správou bytu a spoločných priestorov.
Ak riešite kúpu cez hypotéku, veľa vecí za vás urobí a zistí samotná banka, je to ale samozrejme na úkor ceny, záložného práva a ťarchy na jednotlivých listoch vlastníctva. Preverte si podiely, na ktoré máte pri kúpe nárok, aby ste niektoré parcely nemuseli o niekoľko mesiacov dohľadať a nanovo prepisovať na seba. Nehovoriac o tom, že vám ich pôvodný majiteľ môže naúčtovať, pretože ste si to nevšimli.
Povinnosti kupujúceho
Ako osoba, ktorá sa chce dostať k vlastnému bývaniu, musíte splniť tiež niekoľko ďalších dôležitých podmienok. Opäť je to ľahšie, ak máte na to vlastné finančné prostriedky. Poistite sa v zmluve aj vinkuláciou a nezabudnite na vklad do katastra nehnuteľností. Tu vám odporúčame sa vyzbrojiť trpezlivosťou, pretože na zápis majú úrady mesiac. Ak to nestihnú v zákonnej lehote 30 dní, máte nárok na požiadanie o vrátenie poplatku za katastrálne konanie!
Trvalý pobyt nie je všetko
Ak ste sa stali úspešným majiteľom nového bytu, máte to zapísané na konkrétnom katastrálnom úrade, čaká na vás ešte jedna povinnosť. Vyriešiť si svoje záležitosti s adresou. S listom vlastníctva (na niektorých úradoch ho nevyžadujú) sa vyberte na matriku v príslušnom meste alebo obci a nahláste zmenu trvalého pobytu. Dostanete potvrdenie, s ktorým by ste mali ísť na políciu a požiadať o vydanie nového občianskeho preukazu, takáto zmena stojí aktuálne 4,50 €.
S novým OP máte potom 8 dní na to, aby ste nahlásili túto zmenu zdravotnej poisťovni. To isté urobte aj u vášho zamestnávateľa, pripadne v Sociálnej poisťovni a nezabudnite ani na vašu banku a iné inštitúcie. Po kúpe bytu by ste sa mali nahlásiť aj ako nový odberateľ elektriny.
Zmeňte si všetky tieto dôležité údaje v systémoch, ktoré by mohli byť pre vás v budúcnosti dôležité, inak vás môže aj malý detail a nepozornosť stáť veľa námahy a peňazí. Nie je to jednoduché, ale vysnívaný domov za to predsa stojí.