Aké murivo je vhodné pre vašu budúcu stavbu rodinného domu?

0 395

Keď sa rozhodnete stavať rodinný dom, musíte myslieť na viacej dôležitých faktorov. V prvom rade je to finančná stránka, ktorá sa jednoznačne musí zohľadniť pri akejkoľvek rekonštrukcii. Základom však ostáva aj výber vhodného muriva. Ak sa rozhodnete pre určitý typ murovacieho materiálu, vyberajte si vždy jedného dodávateľa. Kombinácia viacerých výrobcov vás môže v konečnom dôsledku stáť oveľa viac.

 

U nás je najzákladnejším stavebným materiálom rodinných domov tehla. Toto masívne murivo sa však vyrába už v tak špeciálnych prevedeniach, že samo o sebe vytvára pevnú a základnú časť stavby. Vypaľovaním určitej zmesi ílov a tehliarskej hliny vznikne základná tehla. V podstate je to teda ekologický a neškodný materiál. Ako sme už spomínali, výrobcovia ponúkajú celý rad takýchto riešení, ktoré potom slúžia ako základné obvodové, alebo nosné murivo.

Obvodové murivo

Pre zaistenie dobrých izolačných vlastností domu si musíte zvoliť správne obvodové murivo. To by malo disponovať dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami. Takéto tvárnice sa vyrábajú v rozličných variantoch o hrúbke od 250 do 500 mm. Zaručuje to aj rozličné usporiadanie dutín, alebo ich výplň minerálnou vlnou, polystyrénom a niekedy aj perlitom.

Nosné murivo

Tento stavebný materiál je viac určený na vybudovanie stien priamo vo vnútri domu. Teda po celkovom zhotovení bude členiť interiér na jednotlivé miestnosti. Pretože sú často nosnou konštrukciou domu, mali by mať zvýšenú pevnosť v tlaku.

Upravený (brúsený) variant

Murivo a tvárnice sa vyrábajú aj v brúsenom type, pričom sa môžu používať na veľmi tenkú ložnú škáru, najmenej do hrúbky jedného milimetra. To samozrejme zaručuje menší vznik tepelných mostov, menšie množstvo použitej malty a samozrejme aj malé škáry.

Pred každou rekonštrukciou si musíte zvážiť všetky dostupné možnosti. Niekedy vám s tým môže pomôcť aj stavebná firma, na jej výber si však tiež musíte dať dobrý pozor, pretože aj služby môžu občas podliehať nízkej kvalite.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.