Dva stavebné stroje v jednom: predstavujeme rýpadlo-nakladač

0 678

Na prvý pohľad sa môže zdať, že všetky stavebné stroje sú jednoúčelové. Väčšinu z nich však môžete využiť viacerými spôsobmi vďaka pripojiteľnému príslušenstvu. Kolesový rýpadlo-nakladač (tzv. traktorbager) je však multifunkčný už od základu. Prečítajte si, čo tento šikovný pomocník dokáže.

Nahradí bager, minibager aj nakladač

Rýpadlo-nakladač môžeme bezpochyby zaradiť medzi najpoužívanejšie stavebné stroje. Jeho multifunkčnosť stavebné firmy využívajú najmä pri prácach na menšej ploche, pri ktorých potrebujú napr. vykopať výkopy na inžinierske siete, opraviť cesty, chodníky a pod.

Hovorí sa mu aj traktorbager, keďže vďaka malým kolesám na prednej náprave pripomína traktor. Rýpadlo-nakladač je vybavený širokou lopatou v prednej časti – tú môže strojník použiť napr. na manipuláciu s materiálom a vyrovnávanie povrchu. Na zadnej strane nájdete výložník s lyžicou – najčastejšie univerzálnou, používanou na výkopy (akú má štandardne aj bager a minibager).

Motor je,na rozdiel od rýpadla či nakladača, umiestnený v prednej časti, tak ako pri traktore. Rýpadlo-nakladače využívajú 2 typy pohonu:

Hydrodynamický – Rýpadlo-nakladač sa vďaka nemu dokáže rýchlo presúvať z miesta na miesto. Neumožňuje však použitie príslušenstva vyžadujúceho vysoký hydraulický výkon.

Hydrostatický – Rýchlosť pohybu stroja je pomalá, výhodou možnosť použitia príslušenstva s vysokým hydraulickým výkonom a tiež lepšia ovládateľnosť stroja.

Zmeny smeru umožňuje natáčanie predných kolies (ako pri automobile) alebo kĺbové riadenie, ktoré stroju prepožičiava väčšiu stabilitu. Predná lopata je totiž vždy v polohe zarovno s kolesami.

Univerzálny pomocník vďaka príslušenstvu pre stavebné stroje

Rýpadlo-nakladač môžete použiť najmä na prvotnú prípravu terénu, kam patrí napr. odstraňovanie drevín či povrchovej vrstvy zeminy a zarovnávanie povrchu. Je tiež skvelým pomocníkom na zriaďovanie kanálov, prístupových ciest, nakladanie a presuny sypkých materiálov, odstraňovanie sutín či odpratávanie snehu.

Tak ako pre iné stavebné stroje, aj pre rýpadlo-nakladače existujú desiatky druhov pripojiteľného príslušenstva. Medzi to patrí napr. svahovacia lyžica na zarovnávanie terénu, rozrývací zub si zase poradí so zhutnenou alebo zamrznutou pôdou (zhutňovať môžete zase s pomocou pripojiteľného zhutňovača). Na rozbíjanie asfaltu či betónu vám poslúži búracie kladivo a s veľkými plochami si poradí asfaltová fréza.

Požičovňa stavebných strojov je riešením, ak nechcete investovať

Rýpadlo-nakladač je pre malé firmy lepšou voľbou než klasický bager alebo minibager, no jeho cena nie je zanedbateľná. Ak bude základom vášho strojového parku, oplatí sa doň investovať, krátkodobým riešením však môže byť aj požičovňa stavebných strojov.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.