Dôležité dôvody na to, aby nedošlo k odstráneniu spadnutých listov z vášho trávnika

0 1 493

Snažíte sa cez dokonalú údržbu dostať ku krásnej a modernej záhrade? Kupujete si dokonalé záhradné náradia, prípravky a vymoženosti modernej doby? Áno, vieme, že krásny a upravený trávnik je na nezaplatenie, no možno vás prekvapí, že k jeho dokonalosti nepotrebujete až tak veľa. Nič špeciálne a plné chémie. Postačí vám obyčajné lístie, ktoré nebudete hneď po spadnutí na trávnik zhrabávať do kôpky a odnášať na kompost.

Prezradíme vám niekoľko dobrých dôvodov na to, aby ste lístie z trávnika hneď neodstraňovali.

Zdravší trávnik

Jeseň je v plnom prúde a dôkazom toho je nielen chladné a veterné počasie, ale aj množstvo napadaného lístia na vašej tráve. Pre tých, ktorí si potrpia na krásnom, mäkkom zelenom koberci to však asi príliš dobrá správa nie je, no aj táto súčasť prírodného kolobehu má svoje opodstatnenie.

Pre vás to znamená, naučiť sa milovať svoj trávnik aj keď je pokrytý listami. V modernej spoločnosti to samozrejme nie je také jednoduché – všetci sme zvyknutí na dobre udržiavané trávniky s pravidelne kosenou trávou. V niektorých regiónoch sa starostlivosť o trávnik stala dokonca skutočným kultom.

Žiadne buriny, odpadky a spadnuté jesenné lístie … Odborníci však tvrdia, že listy z trávnika nemusíte odstraňovať. Jesenné lístie je potrebné a vhodné na vytvorenie zdravšieho trávnika.

Najlepšie prírodné hnojivo, za ktoré neplatíte

Listy sú prírodné hnojivo a ochrana, ktorú vám príroda daruje bez nároku za odmenu. Hnilobný proces spadnutých listov dodáva pôde a tráve potrebné živiny a vy na jar nemáte s trávnikom tak veľké problémy.

Dokonalý biotop

Od spadnutých listov je závislá nielen kvalita trávy, ale aj výskyt motýľov a niektorých spevavých vtákov a hmyzu, ktorý sa stará o správne opelenie kvetov a stromov na vašej záhrade.

Ak sa rozhodnete lístie z trávnika odstrániť, môžete tento prirodzený biotop a niekedy aj prezimovanie vtákov vo vašom okolí ohroziť. Vaša záhrada už pre nich nebude jednoducho atraktívna. Možno aj preto je výskyt niektorých druhov u nás čoraz menší.

Ak vám záleží na skutočnej kráse našej planéty a chcete si na vašej záhrade užiť čo najviac príjemných chvíľ pod pokojným nebom bez extrémov počasia, mali by ste nad niektorými vecami popremýšľať.

Aj odstránením lístia zo záhrady môžete ohroziť ochranu prírody a prirodzenú tvorbu hnojív bez chémie a namiesto zbierania lístia si víkend užite naplno niekde inde. Nechajte lístie pokojne na vašej tráve, s príchodom jari sa postará o dôležitú súčasť kompostu a nakoniec uvidíte, že to bude mať skutočne dobrý a očakávaný efekt.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.