Čiernym stavbám odzvonilo

0 432

Ak ste sa do stavby svojho domu už pustili a chcete, aby išlo všetko podľa zákona, dobre viete, že to nie je celkom jednoduché. Treba vybavovať množstvo vecí a na rôznych úradoch tak strávite nemálo času. Samozrejme, treba počítať aj s výdavkami hotovosti na rôzne poplatky, potvrdenia a podobne.

Proces, ktorý predchádza samotnému zahájeniu stavby je tak pomerne zložitý a náročný ako na čas, tak aj na financie. Niet divu, že sa niektorí tento proces snažili obísť tým, že stavbu postavili jednoducho načierno. V minulosti totiž bolo bežné, že sa stavba zlegalizovala dodatočne až, keď už bola postavené, alebo v rozostavanom stave. Takéto riešenie bolo nielen jednoduchšie, ale v niektorých prípadoch dokonca aj lacnejšie, ako keby ste absolvovali maratón na úradoch skôr.

Problém s týmito stavbami však neskôr riešili obce a mestá, ktoré tak neraz museli prepracovať svoje plány na výstavbu. Aj preto sa tak pristúpilo ku zmenám v novom zákone, ktorý bol schválený a platnosť by mal nadobudnúť v polovici roka 2016. Podľa neho už nebude možné dodatočne zlegalizovať čierne stavby, no rovnako upravuje aj nutnosť každej obce na zastavovací odborný plán.

Zjednoduší sa však aj proces pri vybavovaní, ak stavbu plánujete. Pri drobných stavbách bude konanie zrušené úplne a pri jednoduchých stavbách sa značne zjednoduší. Schvaľovanie stavieb, by tak malo byť menej náročné a rýchlejšie.

U stavieb postavených bez povolení sa naviac bude pozerať nielen na majiteľa stavby. Na zodpovednosť budú brané aj ďalšie inštitúcie, ktoré sa na výstavbe, či neskoršej prevádzke zúčastňovali.  Sankcie tak budú môcť byť udelené aj stavebnej firme, ktorá stavbu zrealizovala, ako aj dodávateľom energií, ktorí túto stavbu zásobujú vodou, či elektrinou. Je teda možné očakávať, že aj tieto inštitúcie budú lepšie preverovať, komu svoje služby poskytujú.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.