Bývajte ako digitálny nomád

0 212

Nomádstvo si asi väčšina z nás spojí s historickým spôsobom kočovania, kedy rodiny alebo väčšie komunity nezakladali trvalé osídlenia, ale čas od času zmenili miesto svojho bydliska. V 21. storočí ale tento pojem nadobúda nový význam. Kto sú tí, ktorí kombinujú kočovný spôsob života tradičných kultúr s najnovšími technológiami?

Rovnako ako ich predchodcovia, aj digitálni nomádi sa rozhodli, že svoj život nespoja s jedným miestom. Môžu si to dovoliť práve preto, že žijú v digitálnom veku. Ten totiž vytvára dopyt po práci, ktorý je možné robiť na diaľku. Mimo múrov kancelárií.

Čo takí ľudia robia? Navrhujú weby, programujú, poskytujú poradenstvo a služby v on-line marketingu, podnikajú na burze. Jediným „náradím“, ktoré potrebujú, je prenosný počítač pripojený na internet.

Čo ich k nomádstvu vedie a ako vyzerá ich život? Pre niektorých sú motívom životné krízy a s ňou súvisiaca túžba po zmene. Iní chcú viac slobody, poznávať iné kultúry a ľudí, zbierať zážitky. Väčšinu ale spája jediné – túžba cestovať. Pri digitálnych nomádov zo západného sveta platí, že cestujú na východ – sú tam totiž oveľa nižšie životné náklady. S tými potom súvisí potreba menej odpracovaných hodín a viac času na zábavu.

Niektorí uprednostňujú kratšie cesty, iní nad ňou strávia aj niekoľko mesiacov či rokov. Nie všetci nomádi cestujú sami. Ľudia podobne zmýšľajúci sa často kontaktujú on-line a spoločne potom vyrazia do sveta. Pracovať môžu vlastne kdekoľvek – v internetovej kaviarni, reštaurácii, vo svojom apartmáne. Alebo využiť tzv. Coworking. Ten prebieha formou „prenájmu“ pracovného miesta v špeciálnych centrách či kanceláriách na to určených. Svoj pracovný stôl si tu môžete zaplatiť na hodinu, mesiac a čokoľvek medzi tým. Záleží len na vás.

S digitálnym nomádstvom súvisí tiež skromnosť. Všetko, čo potrebujete k životu, nesmie presiahnuť objem jedného batohu. A skromnosť zvolili aj tí nomádi, ktorí sa rozhodli pre život (a cestu) v dodávke. Mimo túžby po slobode ich k tomu niekedy vedie aj životná nutnosť – splatenie dlhov alebo vysoké životné náklady v západných mestách.

Že na takýto spôsob života nemáte dosť odvahy? Nevadí. Existujú aj iné riešenia. Romantiku, slobodu a nižšie životné náklady v sebe nesie napríklad bývanie v mobilnom dome. Tie sa stávajú obľúbenými aj u nás, práve pre svoju nízko nákladovosť a možnosť rýchleho nasťahovania. A verte, že komfortom sa nelíšia s bytom či domom. A romantika? Tá priamo dýcha z plápolajúceho krbu v obývačke.

Zdroj obrázku: http://www.mobilnedomy-predaj.eu/atlas-moonstone-3-kk/

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.