Aj drevený nábytok je súčasťou našich domovov. Dokonca sa dnes veľmi dobre využíva aj pri exteriérovom vybavení. Je to však materiál, ktorý môže byť v priebehu niekoľkých rokov viac opotrebovaný a pokiaľ by sme mali hovoriť len o tom vonkajšom, platí to zrejme dvojnásobne.
Samotné drevo a nábytok z neho je dnes špeciálne ošetrované rôznymi spôsobmi. No predsa sa môže objaviť situácia, kedy je napadnuté červotočom a inými škodcami. V akom stave sa vaše drevené zariadenie a prípadná konštrukcia nachádza vám pomôže zistiť najlepšie špecializovaný prístroj, no v mnohých prípadoch vám postačí aj osobný pohľad a vaše zmysly.
Dôležité je si všímať už samotnú štruktúru dreva a povrchové kresby, pokiaľ by bolo drevo v niektorých miestach dokonca mäkké, mali by ste začať konať.
Čo robiť lepšie
Ešte pred tým, než sa rozhodnete podstúpiť razantné kroky a zásahy do drevených častí, zopakujeme vám základné princípy, ako sa o ne postarať a predísť neželaným vplyvom.
V prvom rade by ste sa mali starať o optimálnu teplotu vzduchu v blízkosti takéhoto materiálu. Vieme, že drevo je na vlhkosť a vodu veľmi náchylné, preto zabráňte akémukoľvek stretu s týmto živlom. Dôležité je správne vetranie v jeho okolí a minimálny prístup k vode.
Tiež by ste mali odstrániť poškodené časti a miesta , cez ktoré sa vzduch a vlhkosť do drevených častí dostáva. Pokiaľ máte tú možnosť doprajte drevu aj špeciálnu starostlivosť, prípravky na drevo a drevený nábytok sú dnes v širokej ponuke.
Aký je postup ošetrenia poškodeného dreva
Na začiatok by ste mali urobiť dôkladný prieskum v postihnutej oblasti. Teda starostlivo urobiť obhliadku všetkých možných častí dreva a pokúsiť sa zistiť mieru poškodenia. V nadväznosti na to je nutné lokalizovať pôvodcu a ohnisko odkiaľ sa šíri nákaza.
Po úspešnej analýze sa môžete pustiť do zisťovania príčin napadnutia dreva škodcom, alebo plesňou. Snažte sa vypátrať pravú príčinu toho, prečo je práve vaše drevo predmetom takéhoto nechceného záujmu. Najčastejším dôvodom je spomínaná vlhkosť, ktorú zlepší dôkladné vysušenie. Ale ani to nesmie byť prehnané do extrému.
Až keď sa vám podarí zistiť všetky podstatné veci, môžete aplikovať správne ošetrenie. Preventívne nezabudnite ani na tie ostatné časti, ktoré zatiaľ nie sú poškodené. Tieto kroky však opakujte v pravidelných intervaloch a starajte sa o drevený nábytok a jednotlivé časti z tohto materiálu dôslednejšie. Môžete tak včas zabrániť nežiaducim situáciám a havarijnému stavu.