Ako zvýšiť účinnosť klimatizácie

0 561

V letných mesiacoch je reč o klimatizácií viac než nutná, pretože bez nej by sme si v mnohých prípadoch nevedeli predstaviť vykonávanie žiadnej činnosti v interiéri. Ten kto nemá klimatizáciu môže druhým úprimne závidieť. Je to efektívna pomôcka a zariadenie pre pohodlnejšie bývanie a komfort. Bežne ju využívajú zariadenie, kde je vyšší výskyt ľudí v jednom priestore, no ani v klasickom dome a byte nie je na zahodenie. Ak sa ale o klimatizáciu a jej využívanie nebudeme dôkladne starať, zbytočne len plytváme financiami za elektrickú energiu, ktorá jej chod zabezpečuje. Ako sa ju naučiť správne využívať, a ktorým veciam sa vyvarovať?

Základné kroky

Pred tým než začnete klimatizáciu naplno využívať, mali by ste sa postarať o jej odbornú montáž. Nechajte to na odborníkov, ktorý sa v tom vyznajú asi najlepšie. Klasikou je aj fakt, že klimatizácia je najúčinnejšia iba pri dobrom tesnení. Závislé je to teda aj od otvoreného okna, jeho tesniacich schopností a dverí. Klimatizácia je v tomto prípade naozaj zbytočná, pretože ochladený vzduch sa cez otvorené okno vymení s tým teplým a všetko je tak ako aj bolo. Je to len zbytočná strata energie.

Koeficient energetickej účinnosti nad 78

Nepoznáte skratku EER (pomer energetickej účinnosti), je to podiel chladiaceho výkonu a množstva elektrickej energie, ktorá je potrebná na zaistenie konkrétneho výkonu. Nastaviť by ste si svoju klimatizáciu mali na veľkosť 78 EER jednotiek a viac, dokážete tak usporiť 3 až 8 % spotreby energie.

Pravidelné čistenie

Aj klimatizácia si vyžaduje svoje čistenie, a to nie len vo vašom aute. Vo vzduchu sa nachádza veľa nečistôt, ktoré by vám po čase mohli len uškodiť. Minimálne raz za dva mesiace by sa mal meniť filter a vyčistiť celá klimatizácia.

Suché prostredie

Veľmi dobre vieme, že klimatizácia naše prostredie a vzduch v ňom dosť vysušuje. Pomôcť si môžeme s vodou. Môžete vyskúšať zavesiť vlhké uteráky do miestnosti, ideálne v blízkosti klimatizácie. Pomáha aj ľad v nádobe, ktorá je tiež umiestnená v jej dosahu.

Na záver nezabudnite na dodržanie vhodných teplotných rozdielov v miestnosti. Od teploty vzduchu v exteriéri by nemali byť nižšie viac ako 5 až 7 °C. Príliš veľké ochladenie a presun z jedného miesta na druhé, s ktorým sa mení aj teplota vzduch je pre naše zdravie len mínus. Spôsobiť si môžete nielen podchladenie, prechladnutie, laryngitídu či angínu, ale tiež aj infarkt. Prechodom môže vzniknúť chladový šok, ktorý je potom dôvodom na vznik srdcového kolapsu.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.