Počasie si vybrať nemôžeme, a to ani v prípade stavby, s ktorou sme začali na jar. Dôvod na paniku ale ešte nie je, veď máme pred sebou niekoľko nádherných slnečných dní, no pomaly a isto sa k nám začína prikrádať nové ročné obdobie.
Ako potom postupovať pri stavbe, ktorú sme ešte nedokončili a nechceme to zbytočne predlžovať. Hovorí sa, že stavba by mala vyzrieť, preto niektorí majitelia urobia základy, obvodové múry a poprípade strop a nechajú tak stavbu počas zimy bez zásahu. Ak má však niekto naponáhlo, môže betónovať aj v chladnejšom počasí.
Výhodné vlastnosti betónu
Betón je materiál, bez ktorého by sme si našu existenciu asi ani nevedeli predstaviť. V súčasnosti sa radí k jednému z najvyužívanejších stavebných materiálov, ktorý ponúka niekoľko výhod. Aj rozsah jeho využitia je takmer neobmedzený, od jednoduchej konštrukcie až po zložité architektonické skvosty, zvládne jednoducho všetko.
Betón je veľmi trvácny materiál, ktorý vydrží niekoľko desaťročí. V tekutom stave sa dá dobre tvarovať a rýchlo sa spracúva. Pokiaľ s ním pracujete a plánujete ho využívať, nechajte si poradiť, ako dodržiavať určité zásady, aby ste sa vyhli chybám, ktoré môžu byť spôsobené nevhodným podnebím.
Teplota okolitého vzduchu
Tá môže mať na prácu s betónom veľký vplyv. Aby to bolo jednoduchšie, mali by ste si zaistiť ohrev vstupných surovín. To znamená vody a zámesového kameniva. Na prípravu betónu sa odporúča v chladnejšom počasí použiť vyšší obsah cementu alebo cement s vyšším vývinom tepla. Tiež nezabudnite , že pri zhotovovaní debnenia je dobré použiť materiály s dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami, čo je napríklad drevo.
Zamrznutá konštrukcia je problém
Taká by nemala byť pred položením betónu. Ani pôda by nemala byť zamrznutá a sneh by ste mali z týchto plôch určených na betónovanie odstrániť tiež. Samozrejme, že nie vodou, ale teplom. Aj samotný betón musí byť vopred zohriaty, jeho teplota by nemala klesnúť pod +5 °C. Ak je vonku napríklad mínus 3 stupne, teplota betónu by mala byť +10 °C.
Ochrana povrchu betónu po stvrdnutí
Ani po samotnom uložení betónu by ste nemali nechať tento povrch bez dozoru. Jeho ochrana tepelnoizolačnými rohožami je najideálnejšia. Zaistíte tak zníženie nadmerného vplyvu vonkajších teplôt, prehrievania a straty vlhkosti. Tá je pri chladnom počasí a mrazoch naozaj nízka. Základom je, aby ste takúto „čerstvú stavbu“ uchovali niekoľko dní v teple.