Ako vybrať pozemok pre stavbu domu

0 412

Rodinný dom je snom asi väčšiny z nás. Z hľadiska ceny sa však skôr oplatí kúpiť pozemok a dom si postaviť, ako riešiť rekonštrukciu staršieho domu.

Ak ste ho zdedili po príbuzných, je výhodou najmä úspora prostriedkov, ktoré by ste inak museli investovať do jeho kúpy. No ak túto možnosť nemáte a musíte sa postaviť na vlastné nohy, je výhodnejšie ak sa poobzeráte po pozemku. Staršie domy sú zväčša predávané za nie veľmi výhodné ceny a naviac sa musíte vysporiadať aj s nie šťastnou dispozíciou izieb. Vyžadované sú teda prevažne veľké zásahy, ktoré treba do domu ešte investovať.

Nové projekty domov sú premyslené a skôr šetria priestor aj prostriedky, práve preto Vás vyjde nový dom rovnako, ako kúpa a oprava staršej stavby a budete mať skutočne nový domov. Skôr než sa však rozhodnete pre projekt, pohľadajte pozemok. Práve od jeho umiestnenia a tvaru je potrebné zvoliť správny projekt rodinného domu.

Aj jeho kúpe by ste však mali venovať zvýšenú pozornosť, inak sa Váš vysnívaný dom, môže premeniť na nočnú moru. V prvom rade hľadajte lokalitu, ktorá by Vám vyhovovala, myslite aj na vzdialenosť od mesta, keďže bude potrebné dochádzať aj na nákupy. Vybrané pozemky však choďte aj pozrieť. Urobíte si tak lepší prehľad o tom, kde a ako by ste mohli bývať. Do úvahy však berte aj prípadných susedov, s ktorými budete musieť vychádzať roky.

Ak nejde o pozemok v dedine, overte si plán mesta, či obce, či sa v blízkosti neplánuje výstavba napríklad diaľnice, skládky, či spaľovne odpadov. Veľmi ľahko by sa totiž Vaše kľudné prostredie zmenilo na vážny problém pre Vaše zdravie. Ak v okolí ešte žiadne stavby nestoja, informujte sa aj o inžinierskych sieťach a prístupovej ceste. Sú pre Vás nevyhnutnosťou a cena sa odvíja najmä od vzdialenosti, ktorú budete potrebovať. V tomto prípade si overte aj majiteľa príjazdovej cesty, aby ste sa k svojmu domu dostali bez problémov.

Aby ste mohli bývať, nezabudnite ani na pitnú vodu. Ak nie je v dosahu kanalizácia a vodovod, prípadne sa v blízkej budúcnosti neplánuje, najskôr si preverte kvalitu spodných vôd a vyriešte studňu.

Myslieť by ste však mali aj na možné riziko povodní, či zosuvov pôdy. Aj o tom je počuť stále viac, preto si preverte, či Vášmu vybranému pozemku nehrozia podobné živelné pohromy. Do podobných prieskumov síce budete musieť investovať, no takto môžete zabrániť tomu, že o svoj postavený dom prídete celkom.

Foto by: Wonderlane

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.