Ako vetrať a neprichádzať o peniaze

0 380

Šetrenie na energiách je dnes veľmi obľúbenou témou. Zameriavame sa teda nielen na kúpu úsporných domácich spotrebičov, ale hľadáme aj možnosti, ako znížiť náklady na elektrinu, či na kúrenie.

Aj keď je leto v plnom prúde, mali by sme myslieť aj na blížiacu sa vykurovaciu sezónu. Pre náš komfort je dôležité, aby sme aj v zimných mesiacoch mali doma teplo. Nepotrebujeme vysoké teploty, no tie si práve v tomto čase znižujeme aj pravidelným vetraním.

Veľmi populárne je zatepľovanie. Zamedzí sa tak únikom tepla, no často je potrebné nielen zatepliť fasádu, ale aj vymeniť okná. Teplo nám najmä pri starších stavbách uniká práve cez netesniace okná, aj nedokonalosti v samotnom murive. V nezateplenom dome tak máte podstatne chladnejšie ako v zateplenom, no pravdou, je, že nepotrebujete tak často vetrať. K výmene vzduchu dochádza teda aj bez Vášho pričinenia, no spolu s ním uniká aj teplo.

Zateplenie je teda správny spôsob, ako znížiť náklady na kúrenie, a predsa sa doma zohriať. Musíte však počítať aj s tým, že výmena vzduchu Vás začne trápiť o to viac. Čerstvý vzduch je pre naše zdravie nevyhnutný, nemôžeme sa teda doma zabarikádovať, ale treba myslieť na pravidelné vetranie. Aby sme mali doma dostatok čerstvého vzduchu, bolo by nutné denne vetrať aspoň hodinu. To nás však najmä v zime pripraví až o 75 % tepla, ktoré musíme následne opäť dodať. Riešenie ponúka rekuperácia. Je síce finančne náročná, no ak chcete nízkoenergetický, alebo pasívny dom, bez nej sa nezaobídete.

Rekuperácia šetrí Vaše náklady, a pritom zabezpečí dostatok čerstvého vzduchu aj v zime. Podstata tkvie v tom, ako vymeniť teplý vzduch z interiéru, za čerstvý, no chladný zvonku. Práve systém rekuperácie totiž umožňuje nielen výmenu vzduchu, ale aj ohrev čerstvého chladného zvonku, vydýchaným, no teplým z interiéru. Takto teda budete mať doma vždy čerstvý vzduch pri minimálnych tepelných stratách. Ide o spätné získavanie tepla, ktorým môžeme vyťažiť asi 70 % tepla z odvádzaného, na ohrev chladného privádzaného vzduchu. Účinnosť rekuperácie je zväčša 30 až 90 % pričom náklady na prevádzku rekuperačnej jednotky sú minimálne. Využijete ju však aj v letných horúčavách, kedy v podstate funguje naopak a do miestnosti Vám privedie ochladený vzduch.

Aj keď ide o nemalú investíciu, následná úspora Vám prostriedky v priebehu niekoľkých rokov vráti.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.