Ako v týchto dňoch úspešne zabojovať proti škodcom a hlodavcom na záhrade?
Na konci jesene, po poslednom opadnutí lístia, ale pred nástupom prvého mrazu, je dobré prejsť sa po záhrade a starostlivo preskúmať všetky rastliny, ktoré sú jej súčasťou. Iste tu nájdete veľa zaujímavých vecí. A ak sa vyzbrojíte lupou, bude toho ešte viac. Nenávidené a takmer neporaziteľné vošky kladú vajíčka priamo na kôru stromov alebo kríkov. V trhlinách v kôre konárov a starých stromov zabalených v pavúčom kokóne zimujú húsenice jablone a slivky. A neoplatí sa ich výskyt podceňovať, pretože práve títo škodcovia sú dôvodom, prečo ste prišli o 90 % vašej úrody zo záhrady.
Aby ste tomu v budúcej sezóne zabránili, odporúčame vám okamžite vyhlásiť záhradným škodcom vojnu.
Vybavte si to s neželanými hosťami ručne stručne
Pred nasadením špeciálneho prípravku do postrekovača sa môžete väčšej časti škodcov zbaviť aj ručne, bez použitia chemikálií. Ak napríklad na strome nájdete vajíčka alebo hniezda so zimujúcimi húsenicami, stačí ich opatrne odstrániť. Starú, odlupujúcu sa, už odumretú kôru treba opatrne odstrániť špachtľou alebo nožom a vybaviť si to so škodcami pod ňou „ručne stručne“.
Ak je škodcov a napadnutých stromov veľa, je vhodné zasiahnuť pomocou chémie.
Aplikujte prípravky proti škodcom
Naše záhrady sú často veľké, preto sa bez pomoci chémie nezaobídete. Našťastie dnes existuje veľa prípravkov na ošetrenie pred škodcami a chorobami veľa. Pri výbere takéhoto „lieku“ starostlivo preštudujte pokyny aplikácie a venujte pozornosť teplotám, pri ktorých sa odporúča najlepšie prípravky proti škodcom použiť.
Napríklad niektoré prípravky fungujú dobre pri teplotách nad +10 stupňov, ktoré sa ale v tomto ročnom období na tieto čísla „vyšplhajú“ už len sporadicky. Preto pred aplikáciou postreku sledujte aj počasie. Koniec koncov, okrem pozitívnych teplôt by už nemalo byť na rastline alebo strome ani lístie. Minimálna teplota aplikovania postrekov je +5 °C v priebehu niekoľkých nasledujúcich dní. Tak si to sledujte.
Zbavte sa hlodavcov
Napadnúť rastliny, stromy a našu úrodu na záhrade nemusia len škodcovia, ale aj hlodavce. Táto neželaná návšteva sa s príchodom chladných zimných dní na našom dvore často opakuje. Preto treba včas zasiahnuť.
Aj tu je možné využiť rôzne mechanické prostriedky a postupy. Takéto prípravky proti hlodavcom sú veľmi efektívne a účinné, pretože vás a vašu záhradu či úrodu zbavia neželaných hostí veľmi jednoducho a rýchlo.
Aj tu si ale veľmi starostlivo preštudujte pokyny a venujte pozornosť podmienkam, za akých je efekt prípravku proti hlodavcom najlepší. Žiadne komplikované postupy, ale jednoduché prípravky vás všetkých týchto problémov nadobro zbavia.
Zdroj obrázka:
guentermanaus/Shutterstock.com