Ako sa starať o obklady z prírodného kameňa?

0 1 005

Prírodný kameň je cenený svojou prirodzenou krásou. Dokonca je po ňom oveľa väčší dopyt, ako po mnohých iných a často náhradných syntetických materiáloch. Má široké uplatnenie v stavebníctve, ale množstvo jeho výhod oceníte určite aj v interiéri.

Ide o prírodný kameň, ktorý je pevný trvanlivý a odolný vo viacerých smeroch, vďaka čomu vám vydrží niekoľko rokov. Je to jeden z mála materiálov, ktoré nepotrebujú z vašej strany veľkú starostlivosť a zároveň si zachovajú svoj pôvodný a dokonalý vzhľad.

Kedy je nutné zasiahnuť

Aj napriek spomínaným výhodám si z času na čas vyžaduje každé jedno riešenie malú rekonštrukciu. Ani prírodný kameň nie je výnimkou. Intenzita čistenia a údržby je ale minimálna, no potrebná.

Univerzálne a základné čistiace prostriedky na kameň

Občas sa na vašej travertínovej podlahe alebo obklade stien v kúpeľni môže objaviť menšia nečistota, ktorá po čase stvrdla a zaschla. Odstrániť ju samozrejme nemusí byť problém, no mali by ste si dávať pozor na to, s akými pomôckami to budete robiť.

Vyhnite sa prípadným škrabancom na lesklej ploche prírodného kameňa. Je na to potrebné použiť špeciálnu čistiacu zmes. V budúcnosti ju môžete využiť aj na odstránenie niektorých nezrovnalostí v čase formovaného vápenca alebo prípadných plesní.

Samozrejme, že všetko závisí aj od dôkladnej aplikácie tohto obkladového materiálu a dobre urobenej hydroizolácie ešte pred jeho samotným položením.

Pýtajte si v obchodoch

Pre každodennú starostlivosť o kamennú dyhu môžete použiť špeciálny čistiaci prostriedok, ktorý čistí a prispieva k zachovaniu pôvodného sfarbenia horniny. Aplikáciou týchto prostriedkov sa vytvára špeciálna vrstva a ochranný film, ktorý zabraňuje usadzovaniu nečistôt na jeho povrchu. Ak by ste niektorý z nich potrebovali v praxi aj vyskúšať, v obchode si pýtajte:

  • čistiaci prostriedok k základnému čisteniu prírodného kameňa

  • čistiacu pastu na odstraňovanie olejových a voskových škvŕn

Hrdza a vodný kameň

Často sú dlaždice položené v miestnostiach s vysokou vlhkosťou, napríklad v kúpeľni. V tomto prípade sa na nich môže vytvoriť hrdza. Na jej odstránenie a zabránenie ďalšieho výskytu sa používa čistiaci prostriedok proti hrdzi. Ten kameň vyčistí od vytvoreného nánosu a opäť vytvára ochranný film na jeho povrchu, ktorý neumožňuje prenikaniu hrdze do štruktúry špecifického materiálu.

Rovnako tak by to malo platiť aj v prípade usadzovania vodného kameňa. Ten je problémom vo viacerých domácnostiach a zbaviť sa ho je niekedy naozaj náročné. Ani prírodný kameň a jeho dokonale lesklý povrch sa mu časom nemusí ubrániť. Čistič sprchových kútov odstraňuje nánosy vodného kameňa dokonale. Veľmi často sa používa aj na pomníky zosnulých, ktoré tak odolávajú vonkajším podmienkam premenlivého počasia oveľa lepšie.

Starostlivosť o kamenné podlahy

Kamenná podlaha, najmä podlaha z mramoru alebo žuly, zdokonaľuje akúkoľvek izbu, dáva jej skutočne luxusný vzhľad, robí interiér štýlovejším a rafinovanejším. Aj keď sa to tak spočiatku nemusí javiť, starostlivosť o takú podlahu je jednoduchá. Aj tu si ale musíte dávať pozor na prípadné škrabance. S dodržiavaním nasledovných odporúčaní sa vám to určite podarí.

Na začiatok je samozrejme nutné zbaviť takúto podlahu prachu a všetkých smetí, ktoré sa časom do konkrétneho priestoru nanosili. V opačnom prípade vám práve tieto nečistoty môžu spôsobiť škrabance, pretože bude vznikať trenie medzi plochou podlahy a mopom.

Dávajte si pozor aj na to, aby sa niektoré kovové a iné časti mopu nedostali do kontaktu s dlaždicami. Na čistenie sa používajú špeciálne kvapaliny a roztoky, ktoré majú väčšinou neutrálne pH, a preto nemajú negatívny vplyv na tento špecifický povrch.

Dbajte na takúto starostlivosť o každú jednu plochu prírodného kameňa vo vašom interiéri a určite vám bude svojou krásou dlhodobo spríjemňovať vaše bývanie.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.