Ako sa postarať o to, aby vaše izbové rastliny zvládli vykurovaciu sezónu

0 253

Príroda je pre človeka neoceniteľným zdrojom energie a sily. V zime sa ale náš pobyt v takomto prostredí eliminuje na minimum, čo samozrejme potom automaticky pociťujeme na našej výkonnosti a produktivite, ktorá musí byť zo dňa na deň naopak stále vyššia a vyššia. Aj z tohto dôvodu si svoj domov a v prvom rade interiér zdobíme množstvom nádherne zelených izbových rastlín.

Zimné ročné obdobie je ale charakteristické svojimi náročnejšími podmienkami, ktorým sa musí prispôsobovať všetko naokolo. Naše telo a samozrejme aj interiér a zelené rastlinky v ňom. Nehovoriac o vykurovaní, ktoré vnútorný vzduch ešte viac vysušuje a znehodnocuje.

Niektoré druhy izbových rastlín sú na zmeny a výkyvy teplôt viac náchylnejšie a iné naopak nie. Správnou starostlivosťou im ale môžete pomôcť toto obdobie prežiť, za čo sa vám samozrejme odvďačia svojou krásou vôňou a celkovo lepším vzduchom.

Základnou podmienkou je svetlo

Doprajte im čo najviac svetla

O rastlinky by ste sa mali starať ako o živé bytosti. Základnou podmienkou je samozrejme svetlo, ktorého je v zime menej. Problémom ale zostáva, že v oblasti okien sa väčšinou nachádzajú aj radiátory, produkujúce teplo, ktoré ale rastlinkám nemusí vyhovovať.

Ideálna je preto miestnosť alebo časť interiéru, kde je dobré svetlo a žiadny blízky zdroj s vysokým stupňom ohrevu vzduchu. Dobre si to premyslite.

Dodajte im vlhkosť

Vykurovaním sa vzduch nielen prehrieva, ale aj vysušuje, čo platí najmä v bytoch. Zvlhčiť kvety môžete rozprašovačom, vždy večer alebo ráno. Ideálny môže byť aj mach, ktorý v sebe vlhkosť udrží dlhšie a rastlinke pritom neuškodí.

Všetko s mierou

V zime majú izbové kvety mierny odpočinok, čo znamená, že by ste to so zálievkou nemali preháňať. Vodu nechajte odstáť, nepoužívajte hnojivá a zalievajte ju tou v izbovej teplote. Zmeniť by ste mali aj intenzitu zálievky, raz za mesiac pri bežných kvetoch úplne postačuje.

Pozor na mráz

Aj keď máte kvety doma a v bezpečí za oknom, mali by ste si dávať pozor na izbovú teplotu a pri vetraní obzvlášť, aby ich nezasiahol veľký mráz. Ideálna teplota je 15°C, no pozor na výkyvy.

Skúste sa ku starostlivosti o izbové kvety postaviť tak, ako keby ste sa chceli postarať o seba a svoje vlastné pohodlie. Ako sme už spomínali, kvietky sa vám za to odvďačia, aj keď sú len čisto zelené.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.