9 materiálov do kuchyne: výhody a nevýhody

0 1 611

Kuchyňa je najviac zaťaženým miestom v dome. Kvalitne zvolené materiály znamenajú dlhú životnosť a zároveň základ estetického štýlu. Okrem klasického dreva alebo laminátu dnes existujú varianty, o ktorých možno neviete – predstavíme si ich aj s ich kladmi a zápormi.

Pri výbere je na prvom mieste odolnosť, potom farba, dezén, typ a štruktúra povrchu. Je tiež dôležité, aby ste sa okolo zvoleného materiálu cítili pohodlne.

Laminát

Najbežnejším materiálom je laminát. Má nízku cenu, nenáročnú údržbu, je odolný a má širokú ponuku dekorov. Dokáže napodobniť drevné reliéfy.

Nevýhodou môže byť malá odolnosť voči vlhkosti (záleží na konkrétnom prevedení). V prípade poškriabania nie je možná oprava – povrch sa musí vymeniť.

Tip: Aby vaša kuchynská linka pôsobila celistvo, vymeňte vašu starú samostatne stojacu umývačku za niektorú zo vstavaných umývačiek riadu od výrobcu Gorenje.

Fólie

Fólia je umelý materiál, nalisovaný na drevovláknitú dosku. Ponúka množstvo farebných variantov a leskom pripomína lak – a to za nízku cenu. Ľahko sa udržiava a je dobre odolná voči vode.

Rovnako ako u laminátu nemožno však opraviť poškodenia, ku ktorému je o niečo náchylnejšie.

Lak

Ponúka štandardnú škálu farieb v matnom, lesklom alebo špeciálnom vysoko lesklom prevedení (zahŕňa šetrnejšie zaobchádzanie). Povrch je vysoko kvalitný a hygienický a ľahko sa udržiava. Opticky zväčšuje priestor a je obľúbený hlavne do moderných kuchýň. Možno ho tiež jednoducho opraviť prelakovaním.

Cena už je tu ale o poznanie vyššia a s materiálom je potrebné zaobchádzať opatrnejšie.

Masívne drevo a dyha

Tradičná a elegantná voľba, ktorá je podľa mnohých zákazníkov nenahraditeľná: krása a prirodzená kresba dreva. Na povrch sa používa odolný lak, ktorý vytvára odolnosť voči vode. Výhodou je tiež, že poškodenie je opraviteľné – drevo sa dá prebrúsiť a prelakovať.

Dyha je tenká vrstva dreva nanesená na drevotriesku alebo fóliu, ktorá je nerozoznateľná od masívu. Ako dyhu, tak masív možno máčať v akomkoľvek požadovanom odtieni.

Nevýhodou môže byť veľká váha pri manipulácii, farebná nestálosť, náročnejšia údržba a určite cena.

Tip: Ak chcete novú kuchyňu ladiť do bielej farby, pozrite sa na biele elektrické sporáky od výrobcu Mora. Aj samostatne stojaci sporák môže vyzerať v kuchyni dobre.

Drevotrieska

Drevotrieskové dosky lákajú pestrofarebnou ponukou, ale obľúbené sú predovšetkým tmavé napodobeniny kameňa či dreva. Je ľahko zladiteľná s celkovým dizajnom kuchyne.

Drevotrieska je ľahká, opraviteľná a skôr lacnejšia.

Akrylát (plexisklo)

Kuchyňa vybavená akrylátom je novšou záležitosťou. Vysoký lesk, zdravotná nezávadnosť (používa sa v zdravotníctve), odolný proti vode a teplote. Opraviteľný. Škála farebných odtieňov je čím ďalej širšia.

Cena je málinko vyššia ako u fólie a je náchylný na poškriabanie.

Sklo

Efekt lesku skla pozdvihne vzhľad každej miestnosti, a to isté platí aj pri kuchyni.

Pracovná doska je z bezpečnostného tvrdeného skla, ktoré je pevnejšia a pružnejšia ako sklo bežné, takže sa nemusíme báť ho používať. Je odolná voči teplotným rozdielom a nenáchylná na poškriabanie. Dobre sa udržiava. V ponuke je mnoho farebných odtieňov, ktoré kuchyňu oživia.

Prírodný kameň

Každý kus kameňa je originál a ponúka nepreberné množstvo farebného prevedenia – žula, mramor, exotické kamene … Výhodou je samozrejme vysoká odolnosť proti všetkým vplyvom (teplo, voda, náraz, atď.) Nevýhodou je rozhodne jeho váha.

Špeciálnym materiálom je konglomerovaný kameň „technistone“, ktorý je kompaktný, tvrdý, neporézny a teplý na dotyk. Dá sa krájať mäso priamo na jeho povrchu. Vyzerá veľmi podobne ako prírodné kamene a ponúka škálu povrchových úprav ako je lesklý, plastický, kartáčovaný povrch.

Ani prírodný ani konglomerovaný kameň nemožno dodávať s bez špárovým riešením.

Corian

Ľahko tvarovateľný umelý kameň, ktorý umožňuje vytvorenie atypických tvarov (napr. kuchyňu bez ostrých rohov). Je stálofarebný, hygienický, má dlhú životnosť a dobrú údržbu. Umožňuje tiež bezškárové prevedenie. Je neporézny a nevsakuje. Agresívnejšie čistenie povrchu (čistiace piesky, abrazívne prípravky) a vysoká teplota povrch nenávratne poškodia.

Kombinácia materiálov

Kombinovať materiály sa môže finančne vyplatiť, avšak musíte si dať pozor, aby kuchyňa nebola v tomto smere príliš rôznorodá. Niektoré kombinácie idú k sebe viac (drevo a laminát) a niektoré menej (drevo a akrylát).

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.