10 šikovných spôsobov ako použiť soľ

0 414

Základná surovina, ktorá má niekedy cenu zlata, je súčasťou každej kuchyne už dlhé storočia. Na čo všetko by ste ju však mohli použiť okrem varenia? Tu je 10 šikovných spôsobov, vďaka ktorým vám soľ pomôže pri riešení denných problémov.

1. Vyleštite meď a mosadz

Vyrobte si pastu zo soli, múky a octu, potrite ňou povrch mosadzného či medeného predmetu, ten po chvíli opláchnite teplou vodou a potom kovové predmety vyleštite.

shutterstock_1281333472

2. Vyčistite stopy po tekutinách na dreve

Každý pozná škaredé biele kruhy, ktoré na dreve ostávajú po mokrých pohároch. Ako sa ich zbaviť? Zmiešajte vodu so soľou, vyrobte pastu a kruhy odstráňte. Táto pasta vám môže poškrabať povrch dreva, takže majte pripravený leštič na drevo.

3. Ochráňte okná pred mrazom

Máte problémy s otváraním okien na aute počas tuhej zimy? Natrite ich špongiou namočenou v slanej vode, nechajte ich zaschnúť. Toto opatrenie by malo znížiť problém s ich primŕzaním.

4. Ľahšie čistenie škvŕn zo šporáka

Varíte a vyprsklo vám trochu omáčky na šporák? Nikto z nás to neutrie okamžite a k tejto škvrne sa vráti až po čase, keď je už poriadne zaschnutá a ide poriadne ťažko dole. Keď na ňu však nasypete trochu soli, keď je ešte čerstvá, jej čistenie bude hračka.

5. Dezinfikujte dosku na krájanie

Aj keď dosku na krájanie umyjete, stále tam ostane veľmi veľa baktérií. Ak však namočíte handričku či špongiu v soli a vydrhnete ňou dienko, takto ošetrená doska bude oveľa hygienickejšia.

6. Zbavte sa kávových usadenín zo šálok

Nasypte na vlhkú špongiu či handričku soľ a snažte sa zmyť usadeniny. Nepomáha to? Pridajte trochu octu a šálka by mala vyzerať ako nová.

7. Umyte špenát

Koľkokrát umývate špenát, kým viete, že je úplne čistý? Dvakrát, trikrát? Opláchnite ho v slanej vode a všetok jemný piesok či hlina budú preč na jedno umytie.

8. Očistite žehličku

Máte na žehličke rôzne usadeniny z vodnej pary? Nasypte na kúsok papiera soľ, zapnite žehličku a „vyžehlite“ soľ. Žehlička bude bez povlaku.

9. Uchovajte farby oblečenia

Chcete, aby si vaše oblečenie čo najdlhšie udržalo svoju pôvodnú farbu? Pred praním hoďte do práčky lyžičky soli a tá farbu zakonzervuje.

10. Pomôže so zapchatým odpadom

Máte zapchatý odpad? Zmiešajte jednu šálku soli, sódy bikarbóny a pol šálky octu, vylejte tento roztok do opadu a počkajte približne 10 minút. Potom vylejte do drezu približne 1,5 l vriacej vody a zapchatý odpad je už len minulosťou.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.