Pri výbere projektu, ale aj pri samotnej realizácií stavby sa veľmi nad našou strechou nezamýšľame. Je to však chyba, pretože ak chcete, aby Váš dom bol úsporný, musí týmto požiadavkám vyhovovať aj samotná strecha. Nejde však len o výber krytiny, ale aj o jej tvar.
Kameňom úrazu je najmä jej plocha, ktorá predstavuje potenciálne úniky tepla, preto ju treba dobre odizolovať. Je preto logické, že ak zvolíte menšiu plochu strechy, budete potrebovať na podobné zásahy oveľa menej prostriedkov. Ideálny je preto malý sklon strechy, a to zhruba od 0,5 do 20 stupňov. Najvhodnejšia teda je plochá strecha, pretože má menšiu ochladzovaciu plochu, jej konštrukcia je jednoduchšia, a teda aj lacnejšia. Ak však uvažujete nad slnečnými kolektormi je vhodnejšia pultová, šikmá strecha.
Nevhodná je sedlová strecha so sklonom 30 – 50 stupňov. Má totiž veľkú ochladzovaciu plochu a je teda nevyhnutné na jej zateplenie vynaložiť viac prostriedkov. Netreba však zabúdať ani na obmedzenú výšku v podkroví takýchto domov, čo nie je pre bývanie veľmi pohodlné.
Pre Váš pasívny dom je teda lepšou voľbou plochá strecha. Dokonca aj do oblastí, kde hrozia často snehové kalamity, nemá totiž záveternú stranu a je zaťažovaná rovnomerne. Ušetriť tak môžete aj na jej vyhotovení, no dôležité je dbať na správnu izoláciu. Zaujímavou možnosťou môže byť aj zelená strecha. Rastliny a substrát pôsobia izolačne, akumulujú teplo, a tak sa podkrovie neprehrieva tak rýchlo. Vybudovanie takejto strechy je však finančne náročnejšie, pretože sú kladené vyššie nároky aj na samotnú konštrukciu.
Ak však nechcete na svojej streche nič pestovať, možnosťou sú extenzívne strechy, kde rastie vegetácia sama a zväčša sú len zatrávnené.
Pre pultovú strechu s nízkym sklonom treba vybrať aj vhodnú krytinu, na trhu však nájdete aj takéto produkty. Celú strechu na Vašom pasívnom dome však môžu predražiť aj strešné okná. Dôvodom sú najmä vysoké požiadavky na ich izolačné vlastnosti, a teda aj zvýšená cena. Problematická môže byť taktiež ich izolácia, preto sa veľmi neodporúčajú.