Prírodná úprava Vašej drevenej podlahy

0 393

O tom ako si obnoviť drevenú podlahu sme písali naposledy. Dnes sa však zameriame na prírodnú úpravu drevených parkiet.

S extrémnym rozšírením chemických látok v našom prostredí a okolí sa aj stále viac zaoberáme otázkou zdravotnej nezávadnosti. Pre seba aj svoju rodinu chceme nielen pekný a útulný domov, ale čoraz viac sa snažíme obmedzovať aj umelé látky v našej blízkosti.

Ak máte malé deti, iste viete o čom hovorím. Všetko chytajú a dávajú do úst, a tak je naša obava z nebezpečných látok opodstatnená. Ak teda máte strach z laku na svojej drevenej podlahe, môžete ako finálnu úpravu zvoliť náter na báze oleja, prípadne oleja a vosku. Docielite tak naviac aj prirodzený vzhľad, keďže olej prenikne hlboko do dreva. Aj keď olejová úprava nie je taká odolná voči oderu ako lak, predsa len sa neodlupuje, nepraská a aj škrabance sú menej viditeľné.

Prípadné opravy ako napríklad po padnutých predmetoch sa tiež dajú jednoducho urobiť, čo pri lakovanej dlažbe nie je možné, pretože by tieto miesta bolo ihneď vidieť. Takéto podlahy sú však náchylnejšie na údržbu, a ak sa rozliata tekutina neutrie hneď, zostávajú po nej nepekné škvrny. Ak však použijete olej s voskom, tým drevo impregnujete a povrch je tak viac chránený. S voskom tak bude Vaša podlaha odolnejšia.

Pri tomto type povrchovej úpravy však treba dbať na správne ošetrovanie. Stačí ich len pozametať, či povysávať, dbajte však na mäkké štetiny a špeciálne nadstavce na drevené podlahy. Pri čistení dbajte na vhodné určenie ako čistiacich prostriedkov, tak aj handry a mopy by mali byť z mikrovlákna. Podlahu treba zotrieť aj do sucha, inak jej vlhkosť škodí.

Údržba dlažby s olejovou úpravou je teda náročnejšia, no je na Vás, či dáte prednosť jednoduchému čisteniu, alebo zdravotnej nezávadnosti.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.