Nevrhajte sa do stavby po hlave

0 456

Bývať potrebujeme všetci a rovnako aj väčšina z nás sníva o vlastnom domčeku niekde na okraji mesta, kde bude mať všetko potrebné v dosahu, no predsa väčší pokoj aj viac priestoru na život. Stavba je jednoznačne náročná a drahá, no netreba zbytočne šetriť na nesprávnych miestach, inak sa Vám tieto rozhodnutia môžu nepekne vypomstiť.

Skúsenosti sú v tomto prípade naozaj na nezaplatenie. Ak vlastné nemáte, radšej investujte do odbornej práce profesionálnych remeselníkov. Nejde predsa o maličkosť, ale chcete spokojne a zdravo bývať aj po niekoľko generácií. Ušetriť môžete ak napríklad vykonáte aspoň pomocné práce na stavbe, ktoré zvládnete sám.

Informácie sú taktiež na nezaplatenie. Tie získate samozrejme od odborníkov, no osloviť môžete aj výrobcov stavebných materiálov, kde môžete taktiež získať praktické rady pre lepšiu realizáciu svojej stavby.

Ak staviame dom, často podľahneme vidine, že môžeme mať všetko na čo si pomyslíme. Zrejme však nemáte neobmedzený rozpočet, a tak treba myslieť aj do budúcna. Už sa síce nemusíte uspokojiť s rozlohou alebo dispozičným riešením bytov, no to neznamená, že máte celkom voľnú ruku. Dom netreba vo veľkosti podceniť, no ani to zbytočne prehnať s veľkosťou a počtom izieb. Musí Vám predsa vyhovovať teraz, ale aj do budúcna. Ak plánujete rodinu vedzte, že deti veľmi skoro vyletia z hniezda a vykurovanie ako aj údržba zbytočne veľkého domu je finančne veľmi náročná.

Asi najzásadnejším pre stavbu je samotný projekt. Dnes máte možnosť zvoliť si vlastného architekta, ktorý vyrieši všetko podľa Vašich predstáv a poskytne aj odborné rady a riešenia, no rovnako môžete zvoliť aj katalógový dom, ktorý je lacnejší a neraz aj preverený viacerými realizáciami. Myslite však aj na pozemok. Ak chcete stavať vo svahu, alebo má podložie nejaké chyby, ktoré treba ešte pred stavbou odstrániť, zaplatíte za ne viac, ako keby ste podobné problémy nemuseli riešiť vôbec.

Úsporu Vám prinesie aj jednoduchá stavba. Ak sa vyhnete rôznym výklenkom a vežičkám bude stavba napredovať rýchlejšie, a aj neskôr ušetríte na kúrení a údržbe. Neraz je však jednoduchý dom orieškom, ktorý najlepšie rozlúskne skúsený architekt.

Sú však veci, na ktorých na nevyplatí šetriť. Napríklad technológie pri vykurovaní, ale aj samotnej stavbe by mali byť Vašou prioritou. Nešetrite tak na plynovom kotle, ale radšej zvoľte lacnejšie interiérové vybavenie. Bezproblémová prevádzka podobných zariadení Vám neskôr pomôže ušetriť nielen nemalé peniaze ale aj starosti.

Pri stavbe nejde len o to ako ušetriť, ale ako čo najlepšie investovať tie peniaze, ktoré máme k dispozícií. Myslite teda nielen na prvotné investície, ale aj na tie prevádzkové.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.