Naučte sa triediť odpad a šetrite životné prostredie

0 578

Aktivisti neustále apelujú na vznik nových nelegálnych skládok odpadkov. Obce a mestá majú zviazané ruky a jediným riešením, ktoré by danú situáciu vyriešilo, by bolo umiestnenie fotopascií na miesta, kde tieto skládky aj po odstránení odpadkov vznikajú.

Ak chcete prispieť k zdravšej budúcnosti vašich detí, mali by ste začať s triedením odpadkov a skúsiť minimalizovať odpad, ktorý zaťažuje životné prostredie.

Minimalizovanie odpadu

Pred pár rokmi naši starí rodičia a rodičia otvárali ústa pri pohľade na plast. Určite si dobre spomínate aj na českú komédiu Pelíšky a známe legendárne plastové lyžičky. V tom období by nikto neveril, aký negatívny vplyv bude mať plast na životné prostredie. V súčasnosti vznikajú startupy – projekty, ktoré sa zameriavajú na minimalizovanie odpadu a tovar dávajú do sklenených dóz. Takéto nápady majú budúcnosť, nakoľko populácia rastie a tým aj rastie množstvo odpadu, ktoré svojim nerozvážnym zmýšľaním produkujeme.

Biologický odpad

Skúste naučiť svojich príbuzných a najmä deti, že je potrebné triediť odpad. Na biologický odpad, ako napríklad šupky zo zemiakov, zvyšky zeleniny, ovocia dávajte do jednej nádoby – najlepšie do jedného väčšieho staršieho smaltového hrnca. Tieto odpadky každý deň vynášajte na kompostovisko na záhradke. Ak bývate v paneláku v meste, určite máte k dispozícii aj kontajnery na biologický odpad. Uvedomte si, že tento biologický odpad bude mať aj priamy vplyv na vašu úrodu na záhradke. Nehádžte biologický odpad spolu s ostatným odpadom do plastových vriec v koši a naučte sa ho dávať do kompostovísk alebo do košov na biologický odpad.

Plasty

Ponechajte si jedno väčšie vrecko a do neho hádžte čisté už vyumývané plastové nádoby, tetrapaky, plechovky od nápojov a pod. Takéto odpadky umiestňujte do kontajnerov určených na plasty a kontajnerov na kovy.

Naučte sa triediť odpadky. Je to síce pracnejšie, ale uvedomte si, že príroda to potrebuje. Stačí sa ísť prejsť k rieke a všimnete si kopy odpadkov, ktoré voda splavila. Ak vám záleží na životnom prostredí, trieďte odpad a snažte sa ho predovšetkým minimalizovať. Nekupujte si plastové fľašky a nádoby a zamerajte sa skôr na sklenené, ktoré sú zdravšie a nevylučujú zdraviu škodlivé látky pri opätovnom použití.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.