Nákladná preprava po vode: Čo môžete prepravovať v lodnom kontajnery a čo nie?

0 1 008

Lodná nákladná preprava prebieha pomocou lodných kontajnerov, ktoré slúžia na jednoduchú manipuláciu, skladovanie a ochrana pred počasím. Všetky kontajnery musia podliehať štandardizovaným normám, ktoré udávajú ich presné rozmery a dokonca aj to, čo v nich môže a nesmie byť prepravavné. Uhádnete čo všetko pod to spadá? Ak nie, dozviete sa to v článku.

 

Stovky trezorov na jednej lodi

Každý prepravný kontajner slúži ako trezor, ktorý je uzamknutý počas celej doby prepravy. Je upravený tak, aby s nimi mohli manipulovať kontajnerové žeriavy v prístavoch a zároveň obsahujú diery, vďaka ktorým sa kontajner lepšie upevní na nákladnom vozni.

 Ak uvidíte 2 prepravné kontajnery na jednom vozni, ide o 20 stopové kontajnery, ktoré sa využívajú najmä na vnútroštátnu prepravu. Medzinárodná preprava využíva 40 stopové kontajnery. Sú vyrobené z kvalitnej ocele s protikoróznou ochranou. Čo v nich môžete prepravovať a čo nie?

Suchý tovar

Najčastejšie sa prepravujú produkty ako oblečenie, elektronika, spotrebiče, stroje a iné. Ide o takzvaný suchý tovar. Vyznačuje sa tým, že nie je tekutý ani sa rýchlo nepokazí, môžete ho prepravovať bez špeciálnych podmienok a nevyžaduje špeciálnu teplotu.

 Aj keď ide o pomerne nenáročný tofusí pri ňom zvážiť veci ako: balenie, označenie a colné predpisy. Každá krajina má vlastné obmedzenia a požiadavky, ktoré si pred prepravou suchého tovaru musíte naštudovať.

Vozidlá, stroje a náradie

Pri preprave vozidiel je dôležitý výber kontajnera. Ten by mal byť dostatočne veľký, aby sa doň zmestilo vozidlo, a dostatočne pevný, aby uniesol jeho hmotnosť. Vozidlo je nutné upevniť pomocou špeciálneho vybavenia, aby sa zabránilo jeho pohybu počas prepravy.

 Pri preprave strojov a náradia je potrebný veľký kontajner so zaisťovacími prvkami. V niektorých prípadoch sa stroj musí rozobrať a znova zložiť na mieste určenia, čo si vyžaduje ďalšiu manipuláciu a špecializované znalosti.

 Pri preprave strojov musíte poznať všetky colné predpisy a povolenia, ktoré platia pri preprave do zahraničia. Niektoré krajiny môžu vyžadovať špecifické dovozné povolenia alebo dokumentáciu pre určité typy strojov. Nedodržanie týchto predpisov vedie k oneskoreniam a pokutám.

 

Čo nesmiete prepravovať v kontajneri?

Vo všeobecnosti existujú 4 hlavné kategórie tovarov, ktoré nesmiete prepravovať vôbec alebo na to vyžadujú špeciálny kontajner. Ide o: Nebezpečné materiály, živé zvieratá, nelegálny tovar a tovar podliehajúci skaze.

Nebezpečné materiály

Medzi nebezpečné materiály sa považujú výbušniny, chemikálie a rádioaktívne materiály. Na ich bezpečnú prepravu potrebujete špeciálne kontajnery, manipulačné postupy a dôkladnú dokumentáciu.

 Prepravu nebezpečných materiálov regulujú predpisy: Medzinárodná námorná organizácia (IMO) a Európska dohoda o medzinárodnej cestnej preprave nebezpečného tovaru (ADR). Stanovujú špecifické požiadavky na manipuláciu, balenie, označovanie a prepravu nebezpečných materiálov. Nie je vám niečo jasné? Špedícia a spoločnosti podnikajúce v tomto obore vám radi poradia.

Nelegálny tovar

Nelegálne tovar ako drogy, zbrane a iný pašovaný tovar, sa nesmú prepravovať v štandardných prepravných kontajneroch. Nákladná preprava nelegálnych látok je trestným činom a môže mať vážne právne následky.

 Lodné spoločnosti a prístavné úrady majú na to zavedené opatrenia. Tie zahŕňajú bezpečnostné prehliadky, röntgenové skenovanie a psov určených na vyhľadávanie drog a iných nelegálnych látok, ktoré môžu byť skryté vo vnútri kontajnerov.

 Ak sa počas procesu skríningu zistia nelegálne látky, budú o tom úrady informované a nádoba bude zaistená. Jednotlivci alebo strany zapojené do pokusu o pašovanie môžu čeliť trestnému stíhaniu, pokutám a dokonca aj väzeniu.

Živé zvieratá

Prepravné kontajnery používané pre živé zvieratá sú navrhnuté tak, aby poskytovali vhodné prostredie pre zvieratá počas prepravy, ako je správne vetranie, osvetlenie a regulácia teploty.

 Hospodárske zvieratá potrebujú kontajnery, ktoré umožňujú kŕmenie a napájanie počas prepravy. Vtáky a malé zvieratá si vyžadujú kontajnery, ktoré poskytujú dostatočný priestor a bidlá. Okrem toho je na prepravu živých zvierat potrebná dokumentácia a rôzne povolenia.

Jedlo

Jedlo a potravinárske výrobky sa prepravujú pomocou kontajnerov, ktorých druh sa vyberie na základe prepravovaného jedla. Potraviny, ktoré nepodliehajú skaze, ako sú konzervy, ryža a cestoviny, sa prepravujú v štandardných kontajneroch.

 Potraviny podliehajúce skaze, ako je ovocie, zelenina a mäso, však vyžadujú špeciálne zaobchádzanie a vybavenie. Tieto položky sa dodávajú pomocou chladiacich kontajnerov, ktoré sú navrhnuté tak, aby počas prepravného procesu udržiavali určitý teplotný rozsah.

 

Preprava potravín podliehajúcich skaze je zložitejšia a drahšia z dôvodu dodatočných požiadaviek na kontrolu a monitorovanie teploty. Preto je dôležité dôkladne zvážiť logistiku a náklady na prepravu rýchlo sa kaziacich potravín predtým, ako sa do niečoho pustíte.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.