Na čo treba myslieť pri výbere projektu domu

0 57 176

Naposledy sme Vás informovali, na čo všetko si pri výbere projektu treba dať pozor. Písali sme o pozemku, veľkosti aj štýle samotného domu a iných detailoch, ktoré majú nemalý vplyv na konečnú cenu Vášho vysnívaného domova.

Dnes sa tejto problematike budeme venovať ďalej, keďže na konečnú cenu má vplyv viac drobností, ktoré si môžno na začiatku ani veľmi neuvedomujete. Zásadnou pre cenu stavby je jej veľkosť. Dobre preto zvážte počet izieb. Aj keď vo filmoch, či v zahraničí je zvykom mať aj hosťovskú izbu, u nás je to luxus, ktorý si nemôže dovoliť každý. Dom by teda mal pozostávať z obývačky, kuchyne – ktoré môžete prípadne spojiť, no treba dbať na dostatočnú veľkosť pre celú rodinu, ďalej rodičovská spálňa, detské izby – podľa počtu detí a či je nevyhnutné, aby malo každé svoju vlastnú. Netreba však zabúdať ani na ostatné, i keď menšie miestnosti. Samozrejmosťou je kúpeľňa, no ak potrebujete viac ako jednu, zvážte aj ich vybavenie, ktoré z Vášho rozpočtu vezme nemalú hotovosť. Na škodu nie sú ani šatník, či technická miestnosť, práčovňa aj špajza. Tieto sú potrebné najmä pri menších domoch, kde nie je možné v izbách riešiť aj úložné priestory. Pozor však aj na veľkosť izieb, aby ste nezostali zaskočení skutočnosťou.

Stredobodom domu je zväčša obývačka. Práve preto túto miestnosť riešime spoločne s kuchyňou a jedálňou. Dôležitá je však nielen jej veľkosť, ale aj rozloženie. Myslite na to, že tu niekde musíte umiestniť pohovku, či televízor. Môže sa tiež stať, že tento bude príliš ďaleko, alebo väčšou pohovkou zatarasíte dvere na terasu.

Ak sa viete uskromniť aj s malým priestorom, dbajte na jeho plné využitie. Vyhnite sa preto veľkému počtu chodieb. Na trhu je dostatok projektov aj malých domčekov, no tu myslite aj na úložné priestory, či na domáce práce, ako je pranie a žehlenie. Niekde uložiť musíte aj sezónne oblečenie, či športové náradie. Možnosťou v tomto prípade môže byť aj úložné podkrovie, nepodceňujte však jeho dobrú prístupnosť.

Zamyslieť sa musíte aj nad garážou. Ak priestor pre auto potrebujete, nemusíte hľadať len domy s garážou. Ak to pozemok dovoľuje je lacnejšou alternatívou samostatne stojaca garáž. Ešte lacnejšie Vás však vyjde prístrešok, u ktorého netreba dodatočne riešiť aj vetranie.

Individuálne však treba riešiť aj kúrenie, či teplú vodu. Zvážiť treba nielen naše osobité predstavy, ale najmä cenu, keďže sa projekt musí prispôsobiť našim požiadavkám. Preto treba premýšľať aj o návratnosti Vami zvolených alternatív.

Foto By: Grand Canyon National Park

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.