Ktoré kvety vám vydržia na balkóne celú sezónu?

0 1 810

Nie každý má možnosť mať vlastnú kvetinovú záhradu, čo však neznamená, že si majitelia balkónov a lodžií nemôžu vytvoriť svoj malý kúsok raja. Aj do týchto priestorov môžete umiestniť krásne kvety, ktoré vám budú robiť radosť celú sezónu. Nesmiete pritom ale zabudnúť na niekoľko dôležitých detailov.

Pri plánovaní pestovania kvetín na balkóne zvážte jeho vlastnosti. Ako často naň dopadá priame a ostré Slnko, či toleruje tieň alebo je priestor odolný proti mrazu. Odporúčame vám začať s výberom rastlín, v závislosti od stupňa osvetlenia balkóna.

Kvety na slnečný balkón

Ak sa chystáte pestovať kvety na slnečnom balkóne, potom je tu vynikajúci priestor pre rastliny, ktoré tolerujú priame slnečné svetlo a netrpia suchom. K tým najlepším v tomto smere patria:

  • Sukulnety

Pokiaľ ide o „nezničiteľné“ rastliny, ktoré sa neboja zriedkavého zalievania a priameho slnečného žiarenia, najideálnejšie sú sukulenty. Tieto rastliny sú známe svojou schopnosťou udržať si vlhkosť po dlhú dobu. Najobľúbenejšie sú aloe, Haworthia, Zamioculcas, Echevéria atď.

  • Muškáty

Ak hľadáte kvety na balkón, kvitnúce celé leto, potom je muškát presne to, čo potrebujete. Pelargónie milujú slnečné svetlo, takže dobre osvetlený balkón je skvelým miestom pre túto rastlinu. Nezničí ich ani dážď a vydržia aj menšie sucho.

  • Cínie

Cínia je síce jednoročná rastlina, ale pomerne odolná voči teplu. Jej žiarivo veľké kvety so zamatovými lístkami budú tešiť vaše oči až do prvých mrazov. Ak by ste chceli niečo popínavé, vyskúšajte petúnie, vďaka ktorým váš balkón krásne ožije farbami.

Kvety pre severný balkón

Nenápadné kvety pre balkón smerujúce na severnú stranu by mali byť predovšetkým odolné voči dlhodobým tieňom. K tým najsilnejším patria:

  • Netýkavky

Milujú zatienené miesta, na záhrade najlepšie rastú pod stromami, takže sa tieto rastliny na balkóne obrátenom na severnú stranu cítia veľmi dobre. Je dôležité nepreháňať to so zalievaním, aby nedošlo k vyprovokovaniu vývoja chorôb.

  • Brečtan

Balkón spojený s výhonkami brečtanu vždy vyniká. Táto rastlina sa tiež ľahko udržuje: nevyžaduje si časté zalievanie, ale skôr častejšie rosenie.

Kvety pre východný alebo západný balkón

Balkóny orientované na východ alebo západ sú vhodné pre väčšinu izbových rastlín kvôli miernemu osvetleniu. Tu svoje postavenie zaujmú:

  • Verbeny

Verbena je známa nielen svojou dekoratívnosťou, ale aj liečivými vlastnosťami: od staroveku sa používala v ľudovom liečiteľstve. Verbena je obľúbená ako záhradná rastlina pestovaná na kvetinových záhonoch. Napriek tomu sa na balkóne cíti rovnako dobre ako na otvorenom priestranstve. Kvitnúce obdobie verbeny je dosť dlhé – trvá od júna do novembra.

  • Nechtík

Rodiskom nechtíka lekárskeho je Mexiko, v niektorých krajinách sa táto rastlina používa na varenie ako korenie. Vzhľadom na to, že kvitnutie nechtíka lekárskeho je veľmi bohaté a dlhé, tieto kvety si získali obľubu v záhradách aj na balkónoch. Nechtíky tolerujú teplo aj veterné počasie, sú preto vhodné na pestovanie v takmer v akomkoľvek prostredí.

  • Vres

Veľmi zvláštnou, ale zároveň krásnou rastlinou je aj vres. A ak chcete, aby zostal váš balkón vyzdobený aj v zime, vyberte si tento mrazuvzdorný ker, ktorý kvitne od januára do apríla.

Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek balkónový kvet. Zvážte nielen svetovú stranu a dopad slnka. Myslite aj na svojich susedov, domový poriadok a možnosti zalievania. Jedno s druhým spolu súvisí, preto sa neoplatí príliš experimentovať. Je lepšie si nechať vždy poradiť a poučiť sa radšej z chýb druhých. Naše tipy by vám mohli v tom pomôcť.

Zdroj obrázka:Yulia Grigoryeva/shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.