Krásne, starostlivo upravené zelené rastliny zdobia naše domy od nepamäti. Nasýtia vzduch potrebnou vlhkosťou, absorbujú škodlivé látky a vytvárajú atmosféru pohodlia. Aby sa ale mohla táto súčasť prírody vo vašom interiéri dobre rozvíjať, musíte sa o ňu adekvátne starať.
Niektoré milujú viac svetla, vody a iné dokážu plnohodnotne vyplniť nejeden prázdny a tmavý roh izby. Nakoľko ale mnohí z nás stále chodíme do práce, školy alebo za inými povinnosťami, izbové rastliny môžu byť o našu pravidelnú starostlivosť ochudobnené. Riešením je, vybrať si tie, ktoré zvládnu aj tie najnáročnejšie podmienky a dokážu nám krásou svojho kvetu spríjemniť aj toto chladné ročné obdobie.
K tým najodolnejším „otužilcom“ patria:
Vianočný kaktus
Jeden kvet tejto pôvodne tropickej rastliny kvitne niekoľko dní, všeobecne jeden až dva mesiace, a to najmä teraz v zimných mesiacoch. Vianočný kaktus je nenáročný na pestovanie a veľmi jednoducho sa aj rozmnožuje. Zalievať sa ho ale oplatí (radšej do misky) pravidelnejšie, čo však platí najmä na jar a v lete. Určite by ale nemal stáť vo vode. Aby vám jeho korene zbytočne nehnili, zvoľte si priepustnejší substrát.
Nemá rád priame slnko a časté presádzanie. Naopak, miluje vlhkosť, preto je zrejme vhodnejší do rodinných domov. Pokiaľ chcete podporiť jeho kvitnutie, rovnako ako pri vianočnej ruži, je dobré, ak bude pár (ideálne 12) hodín 6 až 8 týždňov pred želaním kvitnutím v úplnej tme. Čím menej svetla a teploty, tým lepšie výsledky a krajší kvet.
Azalka
Je jeden z krásne kvitnúcich kvetov, ktorý sa „cíti“ lepšie v zime. Znamená to, že jeho krásu a dobrý stav docielite udržiavaním optimálnej klímy, ktorá je nenáročná na nízke teploty. Aj keď kvietky dlho nekvitnú, pokiaľ dodáte azalke miernejšiu izbovú teplotu, vydrží dlhšie.
Závisí tiež od ročného obdobia. V zime zvládne teplotu od 7 do 16 stupňov, v lete je ideálnych 22 stupňov. Ak ste si ju kúpili teraz v zime, určite ju neodkladajte na parapet, pod ktorým je radiátor. Teplotné výkyvy nerobia dobre ani nám. Čo sa týka zálievky, je dobré myslieť na to, aby zemina nevyschla.
Cyklamén
Ak milujete nádherné farby jasných kvetov, potom bude cyklamén správnou voľbou. V lete má svoj vegetačný pokoj, počas ktorého sa v hľuze pripravuje na jesenné a zimné kvitnutie. A pokiaľ sa oň budete správne starať, kvety vám budú robiť radosť niekoľko týždňov.
Pozor na výhonky, malé puky kvetov zo spodnej strany by nemali prísť do kontaktu s vodou, preto je lepšie tento kvet zalievať priamo do misky.
Kamélia
Rovnako krásnym a na chlad nenáročným kvetom či izbovou rastlinkou sú aj Kamélie. V obchodoch si z ich obrovského množstva druhov určite vyberiete. Ak chcete ale vedieť, či nie je náhodou rastlina „mŕtva“ a po príchode domov vám o niekoľko dní neodumrie, prekontrolujte si ešte v obchode stav jej koreňov. Nebojte sa ju vytiahnuť z kvetináča a zistiť, či sú korene biele. Zožltnuté až hnedé korene značia, že sa vám kúpa nevyplatí a kvet dlho už nevydrží.
Tieto kvety milujú vlhkosť a dokážu krásne kvitnúť aj teraz v zime. Nesmiete však s kaméliami moc experimentovať a meniť ich umiestenie. Mnohé z nich znášajú dobre aj prvé menšie mrazy do -5 stupňov. V zimnej záhrade sa preto určite nestratia.
Výber je teda na vás, vždy si však zvážte aj podmienky, ktoré môžete novému kvietku doma poskytnúť!
Zdroj obrázka: Jiab Ja/Shutterstock.com