Nemáte domáce zvieratko? To znamená, že vám nič nebráni v tom odísť na letnú dovolenku. V tom momente si ale spomeniete na vašu zelenú oázu pokoja, o ktorú sa tak dôkladne staráte niekoľko mesiacov. Aj rastlinky sú v podstate živé a robia vám spoločnosť, prečo by ste ich mali teda počas týchto dní nechať na „pospas“ osudu, a to v období, kedy sa zavlažovanie naozaj zíde. Ak nechcete, aby boli vaše kvety a rastliny v interiéri dôvodom na znemožnenie odchodu na dovolenku, postarajte sa o ich samo zavlažovanie. Ide to veľmi jednoducho a rýchlo.
Nájdite im vhodné miesto
Ak sa teda plánujete vybrať na niekoľko dňovú dovolenku, mali by ste vybrať vašim rastlinkám ideálne miesto v byte. Nie je dobré ich umiestniť do veľkej tmy, ale ani na priamom slnku sa im zrejme dobre dariť nebude. Nutné je to najme z dôvodu vyššieho vysušovania pôdy, o ktoré sa slnko a teplo určite postará. Okrem toho musíte odstrániť všetky suché kvety a listy, ktoré by zeleným kvetom zbytočne uberali živiny a vodu. Pred tým, než sa postaráte o vhodné zavlažovanie bez vašej neprítomnosti, mali by ste si tiež overiť, ktoré rastliny koľko vody znesú. Ak máte tento úvod úspešne za sebou, môžete sa pustiť do výroby samozavlažovacieho systému.
Lievik z PET fľaše
Najdostupnejší spôsob zavlažovania je s pomocou plastovej fľaše. Základom je výber vhodnej veľkosti, jednoducho musíte odhadnúť pomer vody, veľkosti kvetináča a druh kvetu.
Odrežte dno zo spomínanej fľaše, ktorých máte doma určite dostatok. Vznikne vám takzvaný lievik s uzáverom. Ten tam samozrejme nechajte, aby voda hneď naraz nevytiekla. Pomôžu vám malé dierky, ktoré musíte do tohto vrchnáka urobiť, aby mala voda pomaly kadiaľ odtekať. Nemusíte sa obávať, zemina si zoberie len toľko koľko potrebuje. Pokiaľ by ste mali obavy, vyskúšajte si to ešte pred odchodom na dovolenku. Vložte hrdlo takto upravenej fľaše do hliny, dobre ukotvite, naplňte vodou a pozorujte.
Povraz ako distribútor vody
Ani tento spôsob zavlažovania nie je žiadnou novinkou, no nie všetci ho majú odskúšaný. Potrebujete vhodnú nádobu s vodou a povraz. Ten by mal byť dobre savý a najlepšie z prírodného materiálu. Jeden koniec (minimálne 30 cm pod vodou) ponorte do tejto nádoby a ten druhý umiestnite do zeminy v kvetináči, tiež dostatočne hlboko, tak aby ste nepoškodili samozrejme korienky. Nádobu s vodou postavte možno o niečo vyššie, no nie je to až tak nutné. Dostatok vody sa postará o správne zavlažovanie aj v priebehu 14 dní.
Pokiaľ preferujete pohodlie a komfort, môžete si priamo zakúpiť kvetináč, ktorý disponuje samozavlažovacím systémom. Stačí si vybrať vhodnú farbu, materiál, veľkosť a po radách so záhradníkom sa správne postarať o kvety počas vášho dovolenkovania. Lacnejšie však budú tie prvé spôsoby, ktoré si urobíte sami.