Filter na vodu dokáže ročne ušetriť stovky eur

0 194

Ak vám nechutí voda z kohútika, kúpite si balenú minerálku v obchode. Takýmto spôsobom však nielen zaťažujete svoju peňaženku, ale hromadením plastových fliaš tiež vplývate na životné prostredie. Riešením môže byť filter na vodu – veď dodržiavať zdravý pitný režim sa predsa musí.

pure water is emptied into a glass of water from a jug. fresh drinking water
pure water is emptied into a glass of water from a jug. fresh drinking water

Ľudské telo potrebuje vodu pre správnu funkciu buniek. Dehydrovať svoj organizmus je jednou z najhorších vecí, ktoré mu môžeme urobiť. Dodržiavať správny pitný režim je preto mimoriadne dôležité. O to viac to platí v lete. Naše telo počas horúčav na svoje ochladzovanie produkuje zvýšené množstvo potu, stratené tekutiny mu preto musíme dopĺňať vo zvýšenej miere.

Voda ako základ pitného režimu

To, či pijete dostatok tekutín a tiež to, či sú správne, môžete vidieť na farbe a množstve moču. Ak je všetko v poriadku, moč má bledožltú farbu alebo je takmer priehľadný. Ak má moč tmavú farbu a je ho málo, mali by ste napraviť spôsob, akým dodržiavate svoj pitný režim. Jeho základom by mala byť obyčajná čistá voda. Vyhýbať by ste sa mali presladeným limonádam a kolovým nápojom či zvýšenej miere pitia alkoholu.

Veľmi obľúbeným spôsobom hľadania zdrojov zdravej vody býva nakupovanie balených minerálok či stolových vôd. S ich kvalitou je všetko v poriadku – pre naše zdravie sú prospešné. Problematické však býva ich balenie do plastových fliaš. Vedeli ste o tom, že napríklad len v USA sa denne vyhodí až 60 miliónov plastových fliaš a že plastu trvá 500 – 1000 rokov, kým sa úplne rozloží?

Za zmienku stojí aj samotná výroba plastov. Jej hlavný zdroj totiž tvorí ropa. Pozor by ste si mali dávať najmä na vodu vo fľaši, ktorá bola vystavená priamemu slnečnému žiareniu. Z plastu sa pri vysokých teplotách uvoľňujú toxické látky, ktoré sa takýmto spôsobom môžu jednoducho dostať do nášho tela. Ďalšou vecou je tiež cena balených vôd. Bežná 4-členná rodina pri ich pravidelnej dennej spotrebe dokáže minúť až 1500 €.

Filter na vodu ušetrí peniaze aj životné prostredie

Voda z kohútika mnohým ľuďom nechutí. Môže za to najmä chlór, ktorý sa do verejných zdrojov pridáva na jej dezinfekciu. Ak ani vy nemáte v obľube chlórovú chuť vody, môžete na jej filtráciu použiť niektorý zo spôsobov filtrácie.

Veľmi obľúbený je napríklad uhlíkový filter na vodu, ktorý z vody dokáže odstrániť nepríjemnú chuť a zápach, ale tiež aj ťažké kovy, chlór či pesticídy, ktoré sa do zdrojov dostávajú hnojením pôdy.

Za jeden z najdokonalejších spôsobov filtrácie sa považuje reverzná osmóza, ktorá vodu zbaví nebezpečných látok ako chlór, pesticídy, hormóny, olovo, ortuť či fluoridy, ale takisto aj zvyškov liekov (antibiotiká, antikoncepcia, anaboliká). Osmotická voda navyše neobsahuje žiadny vodný kameň a je bezpečná pre spotrebiče, ktoré sú určené na ohrev vody.

Prvotná investícia do filtra na vodu sa dokáže do domáceho rozpočtu veľmi rýchlo vrátiť (v prípade, ak nakupujete balenú vodu). Ročná úspora pri využívaní reverznej osmózy (pri odpočítaní sumy za filter) môže byť viac ako 1200 €. Ak zvolíte uhlíkovú filtráciu, ušetriť môžete až viac ako 1400 €.

Keď sa rozhodnete pre zavedenie filtra na vodu do svojej domácnosti, mali by ste si nechať urobiť rozbor vody. Len vďaka nemu dokážu odborníci zistiť, aký typ filtra je pre vás najvhodnejší – reverzná osmóza a uhlíková filtrácia totiž nie sú jedinými možnosťami.

Zdroj: Bigstockphoto

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.