Čo sú nebezpečné roztoče a ako s nimi zatočiť?

0 308

Neviditeľné príšery čakajú na svoj čas, skrývajú sa pod vankúšmi a v „črevách“ vášho lôžka. Myslíte si, že je to začiatok pre zaujímavý a fantastický príbeh, ktorý má pobaviť? Vôbec nie, je to tvrdá realita, s ktorou sa stretávame zakaždým, keď prekročíme hranicu nášho domu. Hovoríme o prachových roztočoch, saprofytoch, ktoré žijú aj v dobre udržiavaných a čistých domoch. Dá sa ich zbaviť a zo svojho okolia nadobro odstrániť?

Dinosaurus veľkosti častíc prachu

Tieto mikroskopické článkonožce z rodiny pavúkov vyzerajú naozaj strašidelne, nanešťastie ale len pod mikroskopom. Niekoľko párov tenkých nôh a veľké telo so zvláštnym tvarom.

Roztoče – saprofyty sa živia odumretými časťami našej pokožky. Je dobré, že majú mikroskopickú veľkosť, približne 0,1-0,5 mm, inak by sme mali oveľa viac scén a dôvodov pre nočné mory. Každý jednotlivec žije v priemere 4 mesiace, zatiaľ čo samica produkuje v tomto čase až 300 vajíčok, čo znamená, že rozsah problému je závislý aj od rýchleho rastu.

Ak si vezmete len niekoľko gramov obyčajného prachu, pravdepodobne bude v ňom niekoľko tisíc takýchto nepekných kliešťov. Čo môžeme potom povedať o našich matracoch, kde sami vytvárame týmto roztočom ideálne podmienky pre ich život. A to ani neviete, že ku „šťastiu“ toho veľa nepotrebujú. Teplotu od 20 do 25 ° C, miernu vlhkosť v rozmedzí 60 až 80 % a potravu!

Keď idete do postele, poskytnete im všetky tri podmienky. Mimochodom, tieto v podstate naše roztoče sa nedajú chváliť ani v dobrých spôsoboch. Ak by sme mali ísť do úplného detailu, kde si myslíte, že vykonávajú toaletu? Biotopy saprofytov sú preplnené ich výkalmi, ktoré produkujú v množstve približne 200 násobku ich vlastnej hmotnosti.

Príroda vnímala do času takéto kliešte ako zvláštnych pomocníkov procesu rozkladu. Ale mnohé z nich vo svojich mutáciách a rozličných druhoch môžu zdravie človeka aj ohrozovať.

Ako viete, že sa v dome sa usadili saprofytické roztoče?

Mali by ste venovať pozornosť prvým príznakom alergie. Patria medzi ne:

  • celoročná rinitída (alergická nádcha);

  • časté kýchanie;

  • kašeľ;

  • dýchavičnosť;

  • slzenie očí;

  • opuchy.

Ak sú tieto príznaky nezávislé a trápia vás bez zjavného dôvodu (hlavne ráno), je čas začať bojovať s týmito neviditeľnými provokátormi – roztočmi prachu.

Je ale zaujímavé, že podľa prieskumov vedcov z Mníchova ľudia, ktorí strávili celé detstvo na vidieku, nie sú veľmi vnímaví voči vplyvu týchto prachových roztočov a ich exkrementov. Faktom je, že boli vystavení ich „útokom“ od ranného veku, keď sa im vyvíjala imunita. Takže možno menšia výhra.

Ako sa zbaviť tohto typu roztočov?

Významnému zníženiu počtu saprofytických roztočov napomáhajú nasledujúce opatrenia:

  • Pravidelné mokré čistenie pomocou 20 % roztoku bežnej soli. Čistenie s bežným vysávačom prinesie malý osoh, pretože väčšina modelov môže dokonca zhoršiť situáciu rozvírením prachu a roztočov v celom byte. Faktom je aj to, že väčšina filtrov nie je schopná zadržať tak malé častice.

  • Časté vetranie bielizne, vrátane vankúšov a matracov. Saprofyty netolerujú jasné svetlo, čerstvý vzduch a teplotu, ktorá prekračuje spomínané rozmedzie.

  • Môžete využiť aj službu ultrafialových čistiacich vankúšov. Treba však mať na pamäti, že na úplné potlačenie prachových roztočov musíte vystaviť objekt žiareniu najmenej niekoľko hodín.

  • Kúpiť nový matrac najmenej každých 8 až 10 rokov a po dvoch rokoch použitia zmeniť vankúš.

To všetko sa oplatí vyskúšať, ak vás trápia časté alergie a nádchy, ktoré nie sú spôsobené bežným prechladnutím a vírusovým ochorením.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.