Ako si užívať pohodlie a byť šetrnejší k životnému prostrediu

0 423

Ľudia sú otázkou prírodného dedičstva v poslednej dobe vážne zmätení. Dopad, ktorý máme na planétu, a teda aj na nás samotných, nás priviedol do zložitej situácie. Zdá sa, že zbaviť sa nočnej mory, vytvorenej za posledné dve storočia, je takmer nemožné. V dôsledku toho musí celé ľudstvo premýšľať o svojich krokoch, aby znížilo škody spôsobené prírode.

Aby ste sa o to pokúsili a niečo podobné aj dosiahli, nie je nutné byť milionárom. Stačí začať od seba! Existuje na to niekoľko spôsobov, a my vám o niektorých z nich povieme.

Ani trochu nepomôže túžba byť niekde inde či čakať na lepšiu situáciu. Uvedomte si, kde ste a čo sa s tým dá urobiť.“(Jacob K. Javits)

Obklopte sa živými rastlinami

Rada sa javí ako elementárna, ale mnohí ju zanedbávajú, v dôsledku čoho pre živé rastliny u nás jednoducho neexistuje voľný priestor. Namiesto prírodného zdroja čistého kyslíka sa ľudia obklopujú technológiou, nadmerným dekorom a zbytočnými vecami.

Každý deň sa po celom svete vyraďujú hektáre lesov, stavajú sa továrne, zvyšuje sa počet automobilov – to všetko postupne znižuje množstvo kyslíka vo vzduchu. Spomínaným štýlom života to môžete veľmi jednoducho zmeniť.

Dávajte prednosť rastlinám namiesto škodlivých plastov, ktoré uvoľňujú ďalšie toxíny. Zmeňte svoj dom na malú ekologickú pevnosť, v ktorej bude aspoň trochu zelene a vy tak môžete ľahšie dýchať.

Používajte ekologické materiály

Vo fáze opravy je dôležité nemíňať peniaze na lacné materiály s nevyhovujúcim chemickým zložením. Prakticky každý prvok v ktorejkoľvek fáze stavby alebo rekonštrukcie dnes už môže byť nahradený neškodnou imitáciou.

Napríklad prírodná izolácia z ľanu je vynikajúca pre zvukovú a tepelnú izoláciu. Umožňuje vám udržiavať optimálnu teplotu po dlhú dobu, regulovať úroveň vlhkosti, je vynikajúca pre steny, podlahy a strechy.

Toto je iba jedna zložka. Teraz si predstavte, o čo ekologickejší bude dom, ak sa spočiatku budete venovať výberu bezpečných stavebných materiálov.

Renovujte ventilačný systém

Vysoko kvalitný ventilačný systém umožní vzduchu znížiť koncentráciu oxidu uhličitého. Moderné systémy neodvádzajú iba vzduch – majú nainštalované ďalšie filtre, ktoré bránia vstupu škodlivých látok do domu alebo ich minimalizujú. Kvalita vzduchu priamo ovplyvňuje spánok, celkovú pohodu, úroveň vlhkosti a v dôsledku toho absenciu plesní a húb. Tak si vyberte správny ventilačný systém, ktorý môžete doplniť ionizátorom.

Skúste vodné filtre

Voda je najviac vodivá chemická zlúčenina, ktorá môže ľahko vstúpiť do chemických reakcií s inými prvkami. Vzhľadom na túto skutočnosť si predstavte, koľko rôznych nečistôt absorbuje, keď sa dostane cez váš starý potrubný systém do vášho domu a pohára. Práve táto voda môže spôsobiť vážne otravy a infekčné choroby.

Ďalším problémom pitnej vody je čistenie chlórom. Balená voda je často na tom ešte horšie: prinajlepšom sa pri jej čistení využíva rovnaký spôsob, v horšom prípade vôbec žiadny. Vodný filter môže tieto nepríjemné situácie vyriešiť!

Zapamätajte si, že voda v ekosystéme neustále cirkuluje spolu so všetkými činidlami a plynmi, takže ju musíte pre bezpečné použitie v každodennom cykle vyčistiť.

Inštalujte bezpečné osvetlenie

V tomto prípade ide o žiarovky obsahujúce ortuť. Od detstva sme sa báli rozbiť teplomer tak, aby nás rovnaká ortuť neotrávila, ale nikto nás nevaroval, že sa doslova obklopujeme ortuťou v bežných žiarovkách. Je tiež dobre známe, že tieto žiarovky okrem samotnej ortuti preťažovali naše oči. V závislosti od frekvencie elektrického prúdu dokázali blikať 50 až 100-krát za sekundu. Nevšimneme si to, ale naše nervové impulzy sa týmto blikaniam neustále prispôsobujú.

Z tohto dôvodu majú oči ďalšie zaťaženie. Môžu vás začať bolieť a môžete sa cítiť zle. Ak sa chcete vyhnúť problémom, prejdite na LED kontrolky. Áno, pokiaľ ide o jednorazový nákup, sú drahšie, ale ich životnosť je takmer dvakrát vyššia a spotreba energie je 8 až 10 krát nižšia. Nakoniec tým získate a budete sa cítiť bezpečnejšie, pretože niektoré modely si môžu prispôsobiť mieru osvetlenia podľa vašich prianí.

Dávajte si pozor na toxické čistiace prostriedky

Reklama na dokonalý čistiaci prostriedok vás možno o ich výhodnosti presvedčila. Bežný človek si však ani len neuvedomuje, koľko škodlivých a toxických prvkov z Mendelejevovej tabuľky sa v nich nachádza.

Čím silnejší prípravok, tým viac chémie obsahuje, a preto je nebezpečnejší. Čistá voda, ocot alebo minimálne používanie takýchto prípravkov sa postará o šetrnejší domov a vždy čisté prostredie.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.