Ako sa zbaviť prachu v spálni

0 309

Každý ho nenávidí a všetci sa ho chcú zbaviť. Nie, teraz nie je reč o žiadnom politikovi, je reč o prachu v spálni. Je veľmi dôležité, v akom prostredí sa pohybujete a hlavne, v akom spávate. Snažíte sa mať čo najlepšie podmienky pre spánok, no ten prach vám to stále kazí? Choďte s ním bojovať, musíte sa však zmieriť s jednou vecou – nikdy ho neporazíte. Čo však urobiť môžete, je minimalizovať jeho množstvo. Ako na to?

shutterstock_126421811

Zbavte sa kobercov

Ak to myslíte s bojom proti prachu skutočne vážne, najlepšie rozhodnutie, aké môžete urobiť, je zbaviť sa kobercov zo spálne. Vymeňte ich za drevenú, laminátovú alebo PVC podlahu, z ktorej prach jednoducho utriete mopom či handrou. Zatiaľčo v koberci sa usadzoval spoločne s roztočmi a vysávač na to nestačil. Dôležité je aj to, aby ste podlahu umývali pravidelne a aj pod posteľou.

Zatvárajte skrine

Nielen koberec, ale aj oblečenie v skrini priťahuje prach, preto je dôležité skriňu zatvárať aj vtedy, keď zaspíte o 10 minút a musíte utekať na autobus. Pomôžu vám aj vákuové sáčky, do ktorých môžete odložiť sezónne oblečenie, ktoré počas teplých/studených dní nebudete nosiť.

Pridajte do izby zeleň

Kvety dokážu prach zachytávať a znížiť jeho tvorbu. Navyše spálňa bez zelene nie je úplná. Bojíte sa, že by vám kvety nevydržali? Nájdite si taký, ktorý nie je náročný na starostlivosť – napríklad zamiokulkas sa polieva približne raz za dva týždne a je to veľmi pekný kvet.

Dbajte na správnu vlhkosť v izbe

Správna vlhkosť vzduchu v spálni je veľmi dôležitá nielen preto, aby ste znížili tvorbu prachu, ale aj pre vaše zdravie. Ak je vzduch príliš suchý, znamená to zvýšenú tvorbu prachu a vysušovanie vašich slizníc, ak je naopak príliš vlhký, môžete sa obávať plesní. Aká je teda jeho správna vlhkosť? Tá sa pohybuje v rozmedzí od 40 – 60 % a ako si ju môžete zistiť? Jej skutočné hodnoty vám prezradí vlhkomer, v prípade, že by ste mali vzduch príliš suchý či vlhký, môžete použiť zvlhčovač resp. odvlhčovač vzduchu.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.