Ako opticky zväčšiť malý byt?

0 548

Zariaďovanie obrovského domu, kde je dostatok miesta, je pomerne jednoduchá záležitosť a zároveň potešenie, no zariadiť maličký panelákový byt, či dokonca jednoizbový byt alebo garsónku je skutočné umenie. Človek sa musí „vyhrať“ s každým detailom, aby izbu zbytočne nezapratal  nábytkom, ktorý je nepraktický a zaberá cenný priestor. Naopak, je dôležité ušetriť každý jeden centimeter voľnej plochy, aby byt pôsobil vzdušne a opticky sa zväčšil.

Základom sú bledé farby

Ak chceme, aby malá izba pôsobila väčšie, je nutné vymeniť tmavú podlahu za svetlú a steny namaľovať bledými farbami. Ideálna je biela, ktorú možno okrem stien použiť aj na podlahu, alebo bledý či bledosivý odtieň dreva, ktorý miestnosť rozjasní a dodá jej opticky niekoľko metrov navyše. Takýmto spôsobom pohľadovo zväčšíte každú jednu miestnosť.

Závesy od stropu

Ak chcete, aby miestnosť pôsobila vyššie a priestrannejšie, zaveste záclony či závesy už od stropu aj napriek tomu, že okno sa nachádza nižšie. Tento trik predĺži celú miestnosť a strop bude pôsobiť vyššie. Samozrejme, základom sú opäť bledé pastelové farby závesov alebo záclon, ktoré miestnosť nezmenšujú a dokážu ju vizuálne „nafúknuť“.  

Minimalistický štýl

Dôležité je izbu nezapratať zbytočným nábytkom. Iste, úložný priestor je dôležitý, ale tým, že si budete mať kde uložiť všetky zbytočnosti, ktorých sa nechcete vzdať, no pri každom kroku zakopnete o ďalší kus nábytku, by ste si veľmi nepomohli. Treba si uvedomiť, že v malom byte nie je priestor na zbytočnosti, preto sa treba zbaviť všetkého nepotrebného a urobiť si vo veciach „generálny“ poriadok. Namiesto robustnej šatníkovej skrine v spálni zvoľte radšej vzdušné police až po strop alebo štíhlu vysokú skriňu s dvierkami, ktorá dokáže poskytnúť dostatok úložného priestoru. Rovnako postupujte aj v prípade komody. Jednou alebo dvoma menšími poličkami na odkladanie drobností tiež určite nič nepokazíte, ale na obrovské policové konštrukcie rovno zabudnite. Ideálne sú opäť podlhovasto umiestnené poličky, ktoré šetria miesto a opticky predĺžia miestnosť. 

Zrkadlo dokáže divy 

Každú malú miestnosť dokáže neskutočne zväčšiť obyčajné zrkadlo alebo aj dve vhodne umiestnené na stene. Či ho zavesíte na šírku, alebo výšku, je len na vás.

Posteľ s úložným priestorom

Alfou a omegou malej izby je efektívne využiť každý priestor. Vhodnou voľbou je preto posteľ s úložným priestorom, kde si dokážete nepozorovane uschovať nielen teplé deky a obliečky, ale napríklad aj sezónne oblečenie, ktoré práve nepotrebujete. 

Útulná jedáleň

Aj v malej kuchyni sa dá vyčarovať jedálenský kút s veľkým srdcom. Stačí ísť na veci s rozumom a skúsenosťami. „Namiesto obrovského rodinného stola je vhodnejší malý okrúhly stôl, pri ktorom sa pohodlne naje celá rodina, a pritom ušetrí miesto potrebné na pohyb,” radí Martin Škrabala, vedúci predaja spoločnosti Albero nábytok. K tomu ešte skladacie stoličky, ktoré v prípade, že ich práve nepotrebujete, dokážete ľahko uložiť napríklad do šatníka, a ďalší priestor navyše je na svete. 

Rozkladací gauč

Ak vás trápi problém, kde necháte spať návštevu v prípade, že budete chcieť usporiadať malú oslavu, jednoduchým riešením môže byť rozkladací gauč, teda pohovka na spanie. Samozrejme, záleží, či ide o pravidelného návštevníka alebo len občasných nocľažníkov. „Rozkladacie pohovky dnes majú už zabudované matrace, ktoré umožňujú aj každodenné spanie. Závisí od zákazníka, na aký účel sedačku potrebuje. Ak si nevie rady, naši odborníci v Albero nábytok mu radi pomôžu,” ozrejmuje Martin Škrabala. 

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.