8 vecí, ktoré by ste dlhodobo nemali skladovať na balkóne

0 186

- Advertisement -

Priestoru na skladovanie nie je nikdy dosť, čo platí v prípade menších bytov dvojnásobne. Preto sa mnohí z nás rozhodujú na tieto účely využiť svoj balkón. Udržiavanie a skladovanie vecí v tomto priestore nie je ale pre všetky veci ideálne.

Poďte sa preto spolu s nami pozrieť na tie najdôležitejšie, ktoré sa na čerstvom vzduchu zhromažďovať moc neoplatí.

Horľavé materiály

Horľavé a mazacie materiály – v skrátenej forme palivá a mazivá – sú benzín, motorová nafta, petrolej, skvapalnený plyn, rozpúšťadlo a ďalšie technické kvapaliny a mazivá, ktoré na balkóne nie sú rozhodne vítané.

Všetko horľavé by malo byť pred slnkom a vysokými teplotami chránené, pretože požiar môže spôsobiť veľké škody nielen na balkóne, ale aj v celom bytovom komplexe.

Stavebné materiály

Využili ste dlhé dni izolácie a karantény na rôzne rekonštrukcie bytu alebo domu? Ak vám nejaký ten materiál ešte ostal, nesnažte sa ho odstrániť z dosahu očí presunutím na balkón. Napríklad cement alebo sadrokartón tak môžu byť vystavené vlhkosti.

Čo sa týka plastov, počas dlhodobého vystavenia vysokým teplotám a tlaku sa menia ich pôvodné vlastnosti tiež.

Potravinárske výrobky

Mnohí z nás si myslia, že balkón je najlepším miestom na skladovanie potravín. Zemiaky, cibuľa, kapusta alebo konzervované jedlo tu predsa dlho vydržia. Vlhkosť, mráz a teplo na balkóne ale môže spôsobiť rýchlejší proces zrenia, poškodenia a zníženia ich kvality. Výsledným efektom je potom plytvanie potravinami.

Najvhodnejšie podmienky na skladovanie potravín sú preto suterén, komora, špeciálne sekcie a oddelenia v chladničke. Ak máte miesta málo, zbytočne toho veľa nekupujte, pretože to veľmi rýchlo môže skončiť v koši.

Domáce spotrebiče

Vysoká vlhkosť nie je ani najlepším priateľom drôtov a vnútorných mechanizmov domácich spotrebičov. Mikrovlnné rúry, kombinované variče, mixéry a všetko, čo funguje na elektrine pri dlhodobom pôsobení vlhkosti alebo výkyvov teplôt stráca na hodnote. Ak ich už nepotrebujete, pretože vás oslovil novší model, odneste ich do najbližšieho zberného dvora.

Oblečenie a obuv

Nechať na balkóne oblečenie a obuv je teoreticky možné. Len buďte pripravení na to, že na budúcu sezónu si ho už moc neužijete. Vlhkosť, priame lúče a mráz – to robí textílie rýchlo a neodvolateľne nepoužiteľnými.

Skladujte veci na mieste, kde neexistujú žiadne agresívne faktory. To, ktoré už nevyužijete, darujte alebo premeňte na niečo iné.

Bicykel

Pedále, oceľový rám, radenie prevodov, reťaz – tieto a ďalšie iné nechránené časti sú citlivé na zmeny vlhkosti, slnka a teploty (najmä ak je bicykel lacný). Nechajte ho preto na chodbe alebo určenom parkovisku, ktoré je k dispozícii v blízkosti vášho domu.

Nevyužitý nábytok

Zostali vám po oprave nevyužité časti nábytku? Nedávajte ich automaticky na balkón! Ani takýto odpad vám neprináša radosť, pretože nábytok vyrobený z dreva rýchlo zhnije, kov podľahne korózii a plast sa zdeformuje.

Ťažké predmety

Sú na balkóne zakázané nielen logikou, ale aj zákonom. Každá lodžia alebo balkón má maximálne povolené zaťaženie. Odporúčame preto majiteľom bytov otvoriť technický pas budovy, ak existuje, a prekontrolovať normy.

Prekročenie maximálneho zaťaženia nosných konštrukcií môže mať za následok žalostné zrútenie. Z tohto dôvodu by sa na balkóny nemali umiestňovať chladničky, televízory, plynové sporáky, práčky a iné objemné predmety.

Zdroj obrázka:Shvaygert Ekaterina/shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.