Priestoru na skladovanie nie je nikdy dosť, čo platí v prípade menších bytov dvojnásobne. Preto sa mnohí z nás rozhodujú na tieto účely využiť svoj balkón. Udržiavanie a skladovanie vecí v tomto priestore nie je ale pre všetky veci ideálne.
Poďte sa preto spolu s nami pozrieť na tie najdôležitejšie, ktoré sa na čerstvom vzduchu zhromažďovať moc neoplatí.
Horľavé materiály
Horľavé a mazacie materiály – v skrátenej forme palivá a mazivá – sú benzín, motorová nafta, petrolej, skvapalnený plyn, rozpúšťadlo a ďalšie technické kvapaliny a mazivá, ktoré na balkóne nie sú rozhodne vítané.
Všetko horľavé by malo byť pred slnkom a vysokými teplotami chránené, pretože požiar môže spôsobiť veľké škody nielen na balkóne, ale aj v celom bytovom komplexe.
Stavebné materiály
Využili ste dlhé dni izolácie a karantény na rôzne rekonštrukcie bytu alebo domu? Ak vám nejaký ten materiál ešte ostal, nesnažte sa ho odstrániť z dosahu očí presunutím na balkón. Napríklad cement alebo sadrokartón tak môžu byť vystavené vlhkosti.
Čo sa týka plastov, počas dlhodobého vystavenia vysokým teplotám a tlaku sa menia ich pôvodné vlastnosti tiež.
Potravinárske výrobky
Mnohí z nás si myslia, že balkón je najlepším miestom na skladovanie potravín. Zemiaky, cibuľa, kapusta alebo konzervované jedlo tu predsa dlho vydržia. Vlhkosť, mráz a teplo na balkóne ale môže spôsobiť rýchlejší proces zrenia, poškodenia a zníženia ich kvality. Výsledným efektom je potom plytvanie potravinami.
Najvhodnejšie podmienky na skladovanie potravín sú preto suterén, komora, špeciálne sekcie a oddelenia v chladničke. Ak máte miesta málo, zbytočne toho veľa nekupujte, pretože to veľmi rýchlo môže skončiť v koši.
Domáce spotrebiče
Vysoká vlhkosť nie je ani najlepším priateľom drôtov a vnútorných mechanizmov domácich spotrebičov. Mikrovlnné rúry, kombinované variče, mixéry a všetko, čo funguje na elektrine pri dlhodobom pôsobení vlhkosti alebo výkyvov teplôt stráca na hodnote. Ak ich už nepotrebujete, pretože vás oslovil novší model, odneste ich do najbližšieho zberného dvora.
Oblečenie a obuv
Nechať na balkóne oblečenie a obuv je teoreticky možné. Len buďte pripravení na to, že na budúcu sezónu si obľúbené tričko, mikinu alebo dámsku bundu už moc neužijete. Vlhkosť, priame lúče a mráz – to robí textílie rýchlo a neodvolateľne nepoužiteľnými.
Skladujte veci na mieste, kde neexistujú žiadne agresívne faktory. To, ktoré už nevyužijete, darujte alebo premeňte na niečo iné.
Bicykel
Pedále, oceľový rám, radenie prevodov, reťaz – tieto a ďalšie iné nechránené časti sú citlivé na zmeny vlhkosti, slnka a teploty (najmä ak je bicykel lacný). Nechajte ho preto na chodbe alebo určenom parkovisku, ktoré je k dispozícii v blízkosti vášho domu.
Nevyužitý nábytok
Zostali vám po oprave nevyužité časti nábytku? Nedávajte ich automaticky na balkón! Ani takýto odpad vám neprináša radosť, pretože nábytok vyrobený z dreva rýchlo zhnije, kov podľahne korózii a plast sa zdeformuje.
Ťažké predmety
Sú na balkóne zakázané nielen logikou, ale aj zákonom. Neodporúča sa tam odkladať žiadne ťažšie stroje alebo vaše 4 zimné kolesá s puklicami. Každá lodžia alebo balkón má maximálne povolené zaťaženie. Odporúčame preto majiteľom bytov otvoriť technický pas budovy, ak existuje, a prekontrolovať normy.
Prekročenie maximálneho zaťaženia nosných konštrukcií môže mať za následok žalostné zrútenie. Z tohto dôvodu by sa na balkóny nemali umiestňovať chladničky, televízory, plynové sporáky, práčky a iné objemné predmety.
Zdroj obrázka:Shvaygert Ekaterina/shutterstock.com