4 jednoduché kroky, ako na obnovu drevenej podlahy

0 517

Nemáte na drahú výmenu vašej ešte dobre slúžiacej podlahy? Mali by ste zvážiť jej prípadnú renováciu pomocou niekoľkých jednoduchých krokov. Potrebujete k tomu niekoľko šikovných rúk, chuť do práce a pár dobrých rád, ako pri tejto činnosti postupovať. Šikovné ruky nájdete najčastejšie na konci svojho ramena, chuť vám dodáme s nasledujúcimi jednoduchými krokmi, ktoré vám celú prácu urýchlia.

Výber materiálu je základ

Niekedy vám nepomôže ani ten najzdatnejší človek a majster. Ak nebudete mať kvalitné materiály, vzhľad celkovej rekonštrukcie vám nemusí priniesť želaný výsledok. Vyberajte si ich teda správne. V prípade obnovy staršej podlahy je samozrejme nutné jej prebrúsenie, po ktorom vám stačí použiť vhodný lak. Ktorý je na drevo najlepší?

1. Vodou riediteľné riešenie

Ide o laky, ktorých výhody použitia sú založené na základe niekoľkých vlastnostiach:

  • nezapáchajú, pretože sa riedia vodou

  • pri procese schnutia nepraskajú

  • rozťažnosť dreva neovplyvní vzhľad a úpravu takto nalakovanej plochy

  • sú dokonale priehľadné

  • zvýraznia prirodzenú kresbu dreva

Akrylátové laky sú základné, ale k tým výrazne odolnejším patria polyuretánové. Neváhajte do ich kúpi investovať. Nehľadajte rozdiely v cenách, ale kvalite, ktorú si zaistíte použitím laku so špeciálnym obsahom látok.

2. Keď má slovo pigment

Ak kladiete dôraz aj na estetickú stránku a celkový dizajn miestnosti, mali by ste si vybrať laky, ktoré prirodzený vzhľad a kresbu dreva len zvýraznia.

Aj keď sa laky nejako špeciálne neupravujú, čo sa týka ich pigmentácie, v dnešných podmienkach si môžete pomôcť aj v tomto smere. Základom je, aby ste si podlahu najskôr pretreli základným priehľadným lakom. Na ten si môžete dovoliť natrieť ďalšiu vrstvu toho špeciálne pigmentovaného. Postará sa o dokonalý vzhľad a fádnej štruktúre lacnejšej drevotriesky dodá nádych luxusného duba, čerešne či ebenu. Je to len na vás priatelia.

3. Správne nanášanie

Zloženie laku ovplyvňuje aj jeho vlastnosti po zaschnutí. Preto zvažujte, či použijete matný alebo viac lesklý. Závisí to od prímesí a spôsobu nanášania. Ideálne je to s valčekom, no nezabudnite na dodržiavanie jednotlivých odstupov a technických páuz medzi natieranými vrstvami.

4. Najťažšie na záver

Ak sa vám podarí úspešne prebojovať až do úspešného konca a vaša podlaha sa začína pred vašimi očami meniť pod vrstvou laku, mali by ste byť trpezliví. Doba tvrdnutia môže byť rozdielna, čo závisí aj od množstva vrstiev, ktoré ste nanášali. Väčšinou sú to asi 4 hodiny, kedy vrstva laku dosiahne správnu pevnosť a všetky molekuly sa správne spoja. Úplne použiteľná na bývanie a využívanie, bude podlaha s novým lakom až v priebehu niekoľkých dní, preto zvážte, čím ju zaťažíte. Majte strpenie a s ťažkým nábytkom vyčkajte.

Ak dodržíte tieto rady, môže sa vám podariť vašu podlahu premeniť na dokonalý dizajnérsky skvost, ktorý bude v celom priestore veľkou dominantou.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.