10 tipov pre správne zariaďovanie obývačky

1 517

Zariaďovanie prázdnej miestnosti nie je nič jednoduché. Stačí však pridať jeden kúsok nábytku a zrazu sa celý tento proces pohne. Ale ako a kde začať, aby to pohlo tým správnym smerom? Začnite tu.

1. Nájdite ohniskový bod

Niektoré miestnosti majú ohniskový bod vytvorený automaticky – okná alebo krby, inokedy musíte tento ohniskový bod vytvoriť vy, najčastejšie ním býva práve televízor. Základom však je, aby ste tento bod nepodcenili a vyskladali okolo neho celé zariadenie obývačky.

2. Nikdy netisnite nábytok úplne ku stenám

Ani keď máte najmenšiu izbu na svete, netlačte nábytok úplne ku stenám. Dajte si pozor na to, aby ste medzi stenou a sedačkou či skrinkou vždy nechali zopár centimetrov. Izba bude jednak vyzerať opticky väčšie a hlavne nábytok bude „dýchať“.

shutterstock_73537987

3. Vytvorte konverzačnú zónu

V každej obývacej izbe by mala byť vytvorená konverzačná zóna, v ktorej sa budú všetci cítiť úplne prirodzene a uvoľnene, keď budú viesť rozhovor. Preto umiestnite nábytok tak, aby ľudia nemuseli vykrúcať krky ako sovy a aby videli na ostatných účastníkov diskusie.

4. Nájdite rovnováhu

Nájdite rovnováhu pri vyberaní a umiestňovaní doplnkov a akcentov. Nikdy ich nezdružujte iba na jednom mieste, dajte si záležať aj na tom, aby boli rozmanité – farebne, materiálovo či veľkostne.

5. Kadiaľ budú chodiť ľudia

Vytvorte koridor z nábytku tak, aby ľudia počas chodenia po izbe do ničoho nevrážali a hneď im bolo jasné, kadiaľ majú ísť, aby si sadli na gauč alebo vyšli von z izby.

6. Dostatočne veľký konferenčný stolík

Plocha konferenčného stolíka by mala byť dostatočne veľká, aby sa naň zmestilo všetko potrebné – občerstvenie pre hostí, ovládače, dekorácia či váza s kvetinami. Ale zároveň by nemal byť zbytočne veľký a ukrajovať vám tak z priestoru.

7. A jeho správne umiestnenie

Konferenčný stolík by mal byť umiestnený tak, aby každý z ľudí, ktorí okolo neho sedia, dočiahol po svoj nápoj či občerstvenie natiahnutím ruky. Ak musí vstávať, je to zlé.

shutterstock_131481479

8. Dostatok svetla

Svetlo je nesmierne dôležitý doplnok každej izby. Preto sa snažte dostať do izby čo najviac prirodzeného svetla a zároveň aj to umelé by malo byť veľmi príjemné. Nepodceňte to.

9. Správna veľkosť kobercu

V prípade, že máte sektorový koberec, nemal by byť zbytočne veľký. Ideálne je mať ho pod konferenčným stolíkom a na každej strane by mal presahovať maximálne 70 cm.

10. Správna veľkosť obrazov

Je zlé, ak máte v malej izbe veľa menších obrazov. Preto ich vymeňte za jeden veľký. V prípade, že sa ich nechcete zbaviť, usporiadajte ich na jedno miesto tak, aby vytvárali štvorec či obdĺžnik.

1 komentár
  1. Petra Beňová hovorí

    Moj tip je nezabudnut na krb. Podla mna to je velmi doležitá sučasť obývačky a napríklad HT design maju krby už aj na plyn, takže nieje prekážka už ani bývanie v byte.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.