Pre naše bývanie a najmä pohodlie aj v zime je nevyhnutné teplo. Našu pozornosť si však nezaslúži len kúrenie. Rovnako dôležitá je aj samotná strecha, ktorá bráni vode, mrazu aj snehu, aby sa dostali do nášho domova.
Práve streche by ste tak mali venovať dostatok pozornosti, pretože ak problém neodhalíte včas, môže Vás to stáť nemalú hotovosť. Takže nielen dažde sú zaťažkávacou skúškou aj pre Vašu strešnú krytinu, ale aj blížiaci sa sneh a mráz môžu pomôcť k jej zbytočnému poškodeniu.
Je preto dobré strechu ešte pred zimou dobre skontrolovať. Na čo sa však zamerať, a ako postupovať? V prvom rade skontrolujte samotný povrch krytiny. Pozerať treba predovšetkým na poškodenie povrchových vrstiev, toto je dôležité nielen pri plechových strechách. Povrchová úprava má svoj význam, ak sa poškodí, s určitosťou dôjde k zníženiu tých vlastností, pre ktoré ste si ju kupovali. Plech Vám naviac môže začať korodovať, a tak Vám do domácnosti začne veľmi rýchlo zatekať.
Kontrolujte teda povrch, ak je to nutné, odstráňte aj prípadné nečistoty, či mach a všímajte si aj zmenu farby. Niektoré materiály ju menia prirodzene vplyvom počasia, najčastejšie slnečného žiarenia, no ak sa vyskytne blednutie len na istých miestach, môže to signalizovať poškodenie strešnej krytiny.
Najkritickejšími oblasťami na streche sú komíny, strešné okná a ich oplechovanie. Všetko kde bolo potrebné zmeniť smer alebo spôsob ukladania krytiny predstavuje zvýšené riziko zatekania strechy. Venujte pozornosť aj týmto slabým miestam.
Ak na streche nájdete poškodenie, čo najskôr ho odstráňte. Ak ide o porušenie vrchnej vrstvy plechu, bude postačovať jeden náter, ak je už poškodenie hlboké až do základnej oceľovej vrstvy, použite aspoň dva nátery ochrannej farby.
Nezabúdajte však ani na odkvapy, aj tie si zaslúžia po jeseni správne vyčistiť aj odstrániť prípadnú koróziu. Ak sa Vám práve do tohto veľmi nechce, pouvažujte nad sieťkami na odkvapy. Skontrolovať by ste tiež mali ich sklon, aby aj v zime voda správne odtekala a nehromadila sa v odkvape. Jej zamrznutie by mohlo viesť k ďalším poškodenia. Ak si niečím nie ste istí, radšej oslovte odborníkov. Určite je lepšie predchádzať problémom, ako ich následne riešiť.
Foto By: Mike Norton