5 jednoduchých spôsobov recyklácie starého vianočného stromčeka

0 332

Možno si s ním ešte niektorí z vás svoj domov zdobia a spríjemňujú chladné zimné dni. No ostatní sa zrejme rozhodli, možno aj na sviatok Troch kráľov, že už je na čase sa vône zeleného ihličia zbaviť. To však nie je dôvod na to, aby sa pod oknami panelákov alebo v blízkosti rodinných domov nachádzali hromady odhodených stromčekov, ktoré možno v niektorých prípadoch aj zabraňujú bezproblémovému pohybu po chodníku alebo verejnej komunikácii. Vy to môžete ale zmeniť a recyklovať vianočný stromček inak a rozumnejšie.

1. Mulčovanie

Z nevyužitých vianočných stromčekov môžete urobiť skvelý záhradný „mulč“. Ide o rozdrvenie tohto biologického odpadu na čo najmenšie časti, ktoré sa dajú potom využiť ako špeciálna výživa pre trávnik alebo iné oblasti v okolí vášho domu alebo záhrady. Vyskúšajte.

2. Kreatívne spracovanie

Ak máte niekoľko univerzálnych nástrojov, môžete narezať kmeň na tenké plátky a použiť ich ako podložky. Po ich narezaní, prekryte drevo s jasným lakom. Budete mať jedinečné a prírodné podložky pre večierky a zvláštne príležitosti. Hrubšie rezy môžu slúžiť ako skvelé záhradné lemovanie. Možno to budete musieť urobiť z viacerých vianočných stromčekov, alebo zozbierať tie od susedov, ale prečo nezačať svoju zbierku v práve teraz? Za niekoľko rokov budete mať všetky záhradné lemovania, ktoré potrebujete.

3. Kompostovanie

Ak máte kôš na kompost, potom sú vetvy a listy vášho vianočného stromu ideálne na to, aby umožnili cirkuláciu vzduchu na dne tejto hromady. Kompostové nádoby alebo hromady sa potom ľahko udržiavajú a vytvárajú veľké hnojivá. Položky, ktoré sa pridávajú do vašej kompostovej nádoby, zahŕňajú záhradný odpad, ako sú listy, výpalky z trávy, ako aj kuchynský odpad, zeleninové listy, stopky, vaječné škrupiny, čajové lístky a dokonca aj kávové zrná.

4. Recyklácia

Predtým, ako vynesiete svoj vianočný stromček ku smetným košom, skontrolujte si, či vo vašom okolí ponúkajú službu na jeho recykláciu. V niektorých mestách ho musíte upraviť na požadovanú veľkosť, preto si pred takouto recykláciou alebo zbavením sa vianočného stromčeka všetko dobre zistite.

5. Vyberte si iný stromček alebo rastlinu

Namiesto toho, aby ste si kúpili vianočný stromček, skúste popremýšľať nad inou zelenou možnosťou, alebo umelou náhradou. Zelených rastlín, ktoré sa veľmi podobne dajú ozdobiť je naozaj veľa a po skončení sviatkov môžu zdobiť váš interiér v nádhernom kvetináči. Taká Araukária vyzerá takmer rovnako ako klasický stromček a navyše dokonale prečisťuje vo vašej izbe samotný vzduch. Vyskúšajte.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.