10 dôležitých vecí, na ktoré sa po ukončením letnej sezóny často zabúda

0 810

10 dôležitých vecí, na ktoré sa pred ukončením letnej sezóny často zabúda

Leto si svoje povinnosti už splnilo, vďaka čomu môžeme túto sezónu úspešne ukončiť. Znamená to však, že počas celého obdobia jesene a zimy zostane značná čas okolitej prírody a exteriéru bez dozoru. Preto je teraz ešte stále ideálny čas na to, aby ste nič z prípravy na toto ročné obdobie nepodcenili. My vám preto poradíme, čo je pred začiatkom zimnej dekády potrebné urobiť.

Neoplatí sa vynechať ani jeden krok. V opačnom prípade vám môžu prasknuté potrubie, zhrdzavené náradie alebo poškodené rastliny znepríjemniť život v tej najnevhodnejšej chvíli. Zostavili sme pre vás zoznam hlavných úloh, ktoré by ste mali pred príchodom zimy ešte urobiť a na nič nezabudnúť.


Nenechávajte na dvore alebo záhrade nábytok.

1. Záhradný nábytok

Nenechávajte na dvore alebo záhrade nábytok ani iné veci, ktoré počas zimy nevyužijete. Sneh, silný vietor a nízke teploty môžu zničiť všetko, čo vám v teplom období verne slúžilo: hojdačky, ľahké stoličky na verande a stôl.

Možno iba plastové stoličky a stoly to vonku „vydržia“ až do jari. Ale iba pod podmienkou, že ich niečím zakryjete. Aj keď je oveľa lepšie ich uschovať, pretože sedieť vonku v 10 stupňovom mraze nebude pre vás asi príjemné.

2. Náradie

Umývajte, čistite a sušte vaše vidiecke vybavenie. Malo by sa skladovať v miestnosti, v ktorej v zime nemrzne. Ešte predtým však kovové časti elektrického náradia namažte motorovým olejom.

3. Odtok

Nezabudnite vypustiť vodu zo všetkých dostupných nádrží a potrubí. Ak sa tak nestane, voda, ktorá sa v zime zmení na ľad, môže „roztrhnúť“ nielen plasty, ale aj kov. Rovnako by ste nemali zabudnúť ani na čistenie autonómneho kanalizačného systému – septiku.

4. Základy

Dobre sa pozrite na základy domu a budovy, v ktorej bývate. Ak v nich nájdete praskliny, nezabudnite ich uzavrieť. Vetracie otvory musia byť zakryté tak, aby sa hlodavce nedostali do pivnice. Okrem toho, eliminujete vznik nadmernej vlhkosti a nebojte sa použiť na vzniknuté škáry cementové škárovačky.

5. Pozemok a záhrada

Ak ste sa postarali o všetky rastliny, ktoré vonku zimu neprežijú, nezabudnite skontrolovať aj popadané lístie a konáre. Ak by ste tieto veci podcenili, mohlo by vás na jar čakať nemilé prekvapenie. Vetvy a listy môžete aj spáliť (popol sa môže neskôr použiť ako hnojivo).

6. Dom

Skontrolujte strechu. Návaly snehu a jeho váha môžu byť obrovské, preto by ste si mali posvietiť na všetky jej nosné časti. Okrem toho by strecha nemala ani presakovať, inak dom ohrozí vlhkosť, alebo plesne a hniloba drevených štruktúr strechy.

Zatvorte všetky okná a v prípade potreby utesnite všetky trhliny tak, aby ste si užili čo najviac tepla a minimum vlhkosti. Vysoká vlhkosť vedie k tvorbe plesní a rôznym ochoreniam. Vyčistite od zvyškov a sadzí aj komín.

7. Suterén a pivnica

Ak v nej skladujete ovocie a zeleninu, odporúčame ich pred príchodom chladného počasia dôkladne skontrolovať. Plody, ktoré vyzerajú „podozrivo“, by sa mali odstrániť. V opačnom prípade môžete prísť aj o ten zvyšok.

8. Dverové zámky

Ďalším problémom, s ktorým sa obyvatelia môžu stretnúť sú zhrdzavené zámky na bráne. Je lepšie, ak majú špeciálny kryt, ktorý ich aspoň z časti chráni pred vodou a vlhkosťou, spôsobujúcou koróziu. V niektorých prípadoch je na ich „oživenie“ dobré použiť aj WD40.

9. Hlodavce

V zime sa tieto zvieratá usilujú usadiť v prázdnych domoch, kde je pre nich ľahšie nájsť si jedlo a prístrešie. Aby ste sa týmto neželaným návštevníkom vyhli, mali by ste im zatarasiť cestu do domu alebo inej miestnosti.

Hlodavce netolerujú vôňu mäty, takže ak ich nechcete odpudzovať pomocou chemikálií, môžete v priestore jednoducho rozložiť zväzky mäty alebo kúsky vaty namočené v oleji mäty piepornej.

Je tiež dôležité odstrániť zvyšky jedla. Všetko vhodné na konzumáciu, by sa malo skladovať v sklenených nádobách s viečkami. Na mieste neprístupnom pre hlodavce sa oplatí uchovávať aj semená. Skúste ich zavesiť na strop.

10. Bezpečnosť

Týka sa to najmä chát a nehnuteľností, ktoré zostávajú cez zimu bez vášho dozoru. Medzi základné opatrenia patrí inštalácia alarmu. Avšak, nie každý obyvateľ si to môže dovoliť. Preto z dôvodu zabezpečenia svojho majetku z chaty odstráňte na toto obdobie všetky cennosti.

Ak svoj dom a záhradu pripravíte na zimu správne, vítanie jari bude pre vás potom oveľa pohodlnejšie a bez zbytočných starostí.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.