Chcete separovať odpad, ale neviete, čo kam patrí?

0 1 457

Aktuálne štatistiky eurostatu hovoria, že v rámci všetkých štátov EÚ sme vyprodukovali viac ako 2 503 miliónov ton odpadu. Predstavte si, čo sa stane s našou planétou za 100 rokov, ak bude prichádzať odpad na skládku s rovnakou intenzitou ako teraz.

Nové veci sú krásne a zvyšujú náš komfort a pohodlie, no skôr či neskôr sa každá jedna stane odpadom. Rýchle tempo obrovskej spotreby a životného štýlu sa postará o to, že celá naša planéta bude o niekoľko rokov tvoriť jednu veľkú skládku, ktorej celý povrch pokryje hustá vrstva odpadu.

Možno by to nebolo až tak zlé, ak by sa to, čo vyhodíme, vplyvom rôznych podmienok, cyklov a procesov nemenilo v prírode na škodlivé toxíny, ktoré sa dostávajú do podzemných vôd a pôdy, rýchlou cestičkou až k nám a ovplyvňujú nielen naše zdravie ale aj stav prírody.

V dôsledku toho sa plody, stromy, úroda, ako aj voda zo zdrojov a prameňov stávajú na spotrebu nevhodnými. Je to škoda, že toto všetko sa deje iba kvôli tomu, že niekto hodil plechovku, nádobu s čistiacim prostriedkom alebo šampónom, rozpúšťadlom či olejom na nevhodné miesto.

Prečo triediť odpad?

Ak sa pri podobnej činnosti prichytíte aj vy, možno to nie je zámer a iba neviete, čo kam pri separácii patrí. Na to, aby sa znížil negatívny vplyv odpadu na životné prostredie, je nutné začať ho správne triediť, pretože veľa z vyhodeného sa dá opäť použiť na recykláciu.

  • ušetríte tým životné prostredie;
  • a znížite náklady na odvoz a množstvo nesprávne vytriedeného odpadu.

Uľahčiť si to môžete jednoduchým označeným na obale, ktoré by vám malo pomôcť rozhodnúť sa, čo kam patrí. Farba zberných nádob na odpad to vždy nevyrieši, pretože jeden obal môže byť zložený z viacerých menej alebo viac škodlivých, recyklovateľných alebo nerecyklovateľných materiálov.

Rozhodnutie, čo kam patrí, môže byť nakoniec pre nezainteresovaných obrovskou dilemou. Poďme si to teda sprehľadniť.

Čo vám prezrádza farba nádob na triedenie odpadu?

Nie je to žiadny rozmar a „dizajnová vychytávka“, ale spôsob základného označenia nádob určených na správne separovanie odpadu. Ku každému odpadu je tak pridelená iná farba.

  • Papier – modrá
  • Sklo – zelená
  • Plasty – žltá
  • Kovy- červená
  • Zmiešaný odpad (komunálny) – šedá čierna
  • Biologický odpad – hnedá

Samozrejme, v rôznych štátoch môžu byť niektoré druhy odpadu značené aj inak, tiež je rozhodujúce, kde sa odpad triedi, iné to môže byť v meste a na vidieku a tiež v akých nádobách sa separuje.

Ani toto označenie nemusí byť ale až tak jednoznačné, čo si uvedomíte pri obrovskom množstve predmetov dennej alebo bežnej spotreby, ktoré samotné, alebo ich obal sa rozhodnete vhodiť do správne označenej nádoby.

Ako triediť odpad podľa značiek na obale?

Mnohé nájdete pre lepšiu separáciu dokonca aj na zberných nádobách, musíte ale vedieť, čo ktorá značka znamená, pretože len správnym triedením odpadu dokážete potom eliminovať jeho škodlivé dopady na životné prostredie.

Základné označenie tvoria tri šípky vytvárajúce trojuholník. Tento symbol znamená, že výrobok je opäť použiteľný a dá sa recyklovať opäť použiť a nepatrí do „komunálu“. Podôb môže mať niekoľko a ešte viac špecifický môže byť s doplneným popisom.


Toto označenie znamená, že výrobok je opäť použiteľný a dá sa recyklovať .

Konkrétny popis a označenie obalu hovoria, že bol vyrobený z určitého materiálu.

Ak separujete Plasty majú najčastejšie týchto 6 značiek:

  • PET – polyetyléntereftalát 1;
  • HDPE – polyetylén vysokej hustoty 2;
  • PVC – polyvinylchlorid 3;
  • LDPE – polyetylén nízkej hustoty 4;
  • PP – polypropylén 5;
  • PS – polystyrén 6;

Papier má zväčša označenie:

  • PAP – kam spadá vlnitá lepenka (20), hladká lepenka (21) a papier (22)

Kovy majú písomný znak:

  • FE – čo je oceľ s číselným označeným 40;
  • ALU – je hliník s označením 41.

Potom môže ísť aj o označenie dreva FOR, skla GL a textilu TEX, čo je mnohým z vás už asi viac známe.

Obsah viacerých materiálov a zložiek, ktoré sa nedajú od seba oddeliť sa označujú na obale ako kompozity s písomným znakom C/a skratkou niektorého z vyššie spomenutých materiálov.

Inak sa označuje nebezpečný odpad (prekríženie zbernej nádoby), s ktorým ale pri triedení v domácnosti do kontaktu asi moc neprichádzate.

V oblasti nakladania s odpadom tak po oboznámení sa s týmito značkami môžete zlepšiť politiku životného prostredia a zefektívniť využívanie zdrojov.

Venujte ale pozornosť skutočnosti, že napríklad používanie environmentálnych plienok pre deti, sledovanie online filmov bez ich zaznamenávania na diskoch, používanie elektronických vstupeniek, zápaliek namiesto zapaľovačov, eko-vakov namiesto plastových tašiek, ako aj platenie účtov online vám pomôže ušetriť obrovské množstvo elektrickej energie, znížiť produkciu odpadu a prispieť k lepšiemu stavu životného prostredia na našej planéte. Ak si z toho urobíte zvyk, zistíte, že je to veľmi jednoduché.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.