Zoznam naliehavých záležitostí a vašich najbližších plánov v máji

0 699

Máj nie je len časom kebabov a prechádzok na príjemne hrejivom slnku, ale aj aktívnej práce v okolí vášho domu. Je to obdobie prípravy na letné grilovačky a posedenie v záhrade. Rovnako ako interiér, aj toto najbližšie okolie domu by ste si ale mali k svojej maximálnej spokojnosti vedieť vhodne zariadiť. Povieme si ako?!

Základom úspechu je dôkladné čistenie záhrady

To, ako dobre ste na jeseň svoju záhradu vyčistili, sa zistí práve teraz, keď začne rásť prvá tráva a na pôdu dopadať hrejivé slnko. Ak ste aj napriek dôkladnému čisteniu našli na záhrade popadané lístie alebo vetvy stromov, mali by ste všetko staré odstrániť, aby nič nepodliehalo hnilobným procesom. Využite na to napríklad kompost.

Výsadba sadeníc

Máj je ideálny čas na výsadbu sadeníc a semien. Paradajky, baklažán a paprika sa môžu presunúť do skleníkov a jarné cesnakové a cibuľové sady sa môžu vysádzať na otvorenom priestranstve. V tom istom mesiaci začína väčšina z nás pestovať aj kvety a vodné rastliny do rybníkov. Takže si vyberte všetko čo potrebujete a začnite s výsevom.

Ošetrenie kríkov a stromov od škodcov

S príchodom prvých letných dní sa prebúdza nielen príroda, ale aj škodcovia. Boj s nimi by sa mal preto začať čo najskôr, inak bude prekaziť šírenie oveľa náročnejšie. Jednoduché ošetrenie špeciálnym roztokom by malo stačiť. Ideálne je ale začať s celým procesom ešte pred kvitnutím stromov a krov.

Ochrana pred mrazom

Počasie je dnes často nevyspytateľné, preto sa spoliehať na zaužívané pranostiky a porekadlá už nie je najlepšie riešenie. Rovnako to platí aj v prípade teplôt, na ktoré ste boli možno v minulosti v jednotlivých sezónach zvyknutí.

Dnes sa všetko mení, dominujú veľké výkyvy a vysoké teploty sa zajtra môžu zmeniť na prízemné mrazy, ktoré rastlinám a iným plodinám v záhrade dobre nerobia. V máji by ste mali na možné výkyvy teplôt myslieť tiež. Môžete tak vhodnými opatreniami zachrániť budúcu úrodu. Občas sa oplatí sledovať aj aktuálne predpovede počasia.

Mulčovanie pôdy

Ďalšou úlohou, ktorej účelom je zvýšiť úrodnosť pôdy a chrániť stromy, je mulčovanie pôdy okolo kmeňov a koreňov. Na mulčovanie používajte kompost, slamu, piliny, kosenú trávu alebo iné vami zaužívané spôsoby.

Nezabudnite na trávnik

Hnojivá potrebujú nielen stromy a sadenice, ale aj váš trávnik, ktorý si na jar vyžaduje dusík. Vďaka hnojivám sa potom váš trávnik premení na krásny zelený koberec bez burín.

Čistenie jazierka

Rovnako ako trávnik alebo stromy, aj malé okrasné jazierko na záhrade potrebuje starostlivosť a pozornosť. Máj je ideálny čas na výsadbu vodných rastlín, no ešte pred tým by ste mali vodnú plochu vyčistiť od lístkov a podstielky a tiež odstrániť spodné sedimenty.

Nič nevynechajte a uvidíte, že bude pre vás vaša záhrada cez leto tým najlepším spoločníkom.

Zdroj obrázka:NinaMalyna/Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.