Záhrada vo svahu

0 370

Mať pekný domček na rovine je asi snom každého, no vzhľadom na skutočnosť, že sme pomerne hornatá krajina je logické, že sa z podobnej výhody môžu tešiť len niektorí. Práve preto by sme aj samotný projekt mali vyberať až na základe vzhľadu a terénu samotného pozemku.

Pekný dom však môžete postaviť aj vo svahu a môže byť ešte zaujímavejší ako ten na rovine, no špecificky musíte pristupovať aj k samotnej záhrade, ktorá je svahovitá. Ak nechcete len trávnik, ktorý sa aj v prudkom svahu udržuje len s veľkou námahou, môžete tento problém vyriešiť viacerými spôsobmi a Vaša záhrada tak môže byť úchvatná.

Ak máte záhradu vo svahu, môže to byť aj výhoda. Je síce potrebné viac premýšľať o jej rozložení a umiestnení jednotlivých rastlín, či samotného posedenia, no o to môže byť krajšia. Nutne teda musíte vyriešiť samotný svah, aby nehrozil jeho zosuv po výdatných dažďoch. Toto výborne zabezpečia koreňové systémy stromov a kríkov, no aby ste ju mohli plne využívať, je dobré rozložiť sklon do niekoľkých terás.

Toto sa robí pomocou oporných múrikov, ktoré po záhrade rozmiestnite tak, aby ste narušili nebezpečný skon a vytvorili tak samostatné terasy. Pre tento účel už nemusíte len betónovať, ale môžete využiť viaceré možnosti.

K okolitej zeleni sa asi najviac hodia kamene. Tento prírodný materiál je veľmi odolný, no treba dávať pozor na jeho správne ukladanie. Kamene môžete na seba ukladať na sucho, kedy musí byť základňa široká minimálne 50 cm. Takýto oporný múr by nemal presiahnuť výšku jedného metra. Ukladať kameň sa však odporúča zošikma smerom ku svahu, tak bude mať väčšiu oporu.

Keďže kameň má hladké plochy, je dobré ho ukladať do polosuchej betónovej zmesi. Pri prácach však treba postupovať pomaly a kameň naraz ukladať len do výšky 50 cm, aby betónová zmes stihla stuhnúť a plniť svoj účel.

Riešenie ponúka aj betón, kedy pomocou šalovania môžete na jeho povrchu vytvoriť rôzne vzory, či ponechať ho úplne hladký. Zaujímavé sa však stávajú aj svahové tvárnice, vďaka ktorým môže aj oporný múr rozkvitnúť.

Ak chcete využiť prírodný materiál, riešenie ponúka aj drevo. Vzhľadom na jeho vlastnosti je však nutná špeciálna povrchová úprava aj spôsob umiestňovania vo svahu. Zaujímavé tiež môžu byť gabióny. Sú to kamene v drôtených košoch a skôr ich môžete nájsť v mestách a parkoch, no aj na Vašej záhrade môžu pekne vyniknúť.

Foto By: Bryn Pinzgauer

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.