Vyberte si správnu farbu do miestnosti

0 307

Chcete dať svoju izbu do nového šatu, ale neviete si vybrať farbu, ktorá by tam mohla podľa vás pasovať? Veľa ľudí nevie odhadnúť správnu farbu, a tak to nechá na predavača v obchode alebo ostatných členov rodiny. Nová farba ovplyvní to, ako sa budete v izbe cítiť, ale jej výberu sa nemusíte obávať, ak sa spýtate týchto 6 otázok.

shutterstock_229736875

1. Čo budem robiť v izbe

Ako prvé sa musíte spýtať, na čo používam/budem používať túto izbu. Je to dôležité, pretože farba ovplyvní atmosféru miestnosti. Ak ide o obývaciu miestnosť, nemusíte sa báť ani odvážnejších tónov ako oranžová, hnedá či fialová. V miestnostiach pre deti sa radšej vyhnite svetlejším farbám, ktoré sa rýchlo zašpinia. Ak hľadáte farbu pre pracovňu, vyberajte odtieň podľa toho, či je vaša práca kreatívna, alebo sa potrebujete koncentrovať.

2. Ako veľmi svetlá je miestnosť

Ak je vaša izba dostatočne svetlá, nemusíte sa báť ani tmavších farieb. No v prípade, že v nej nemáte dosť prirodzeného svetla, tmavým odtieňom sa radšej vyhnite. Prečo? Pretože by miestnosť iba opticky zmenšili a to nie je dobré.

3. Aká je veľkosť izby

V zásade platí, že ak je izba malá, nepoužívajte tmavé farby. Skúste svetlé či pastelová farby. A naopak, ak je miestnosť veľká, fantázii sa medze nekladú. Ale pozor, je dôležité, aby vám to všetko spolu ladilo. Ak chcete v malej miestnosti tmavé farby, musíte ju nejako rozsvetliť – zvesiť záclony a pridať umelé osvetlenie.

4. Mám v izbe nábytok, ak áno, tak aký

Odtieň nábytku je veľmi dôležitý, je bežné, že ľudia najprv miestnosť vymaľujú a až potom riešia, či sa im táto farba hodí k nábytku. Preto si ešte predtým, ako začnete maľovať, premyslite, či sa to k sebe hodí.

5. Nebudú sa farby v izbe biť?

Je miestnosť, ktorú idete maľovať, oddelená od ostatných priestorov dverami? Potom v poriadku, vyberte si akúkoľvek farbu. No ak tam nie je žiadny predel, dajte si pozor, aby sa vám farby medzi sebou nepobili.

6. Páči sa mi farba?

Aj keď ste podľa odpovedí na tieto otázky mohli nájsť ideálnu farbu, stále je tu možnosť, že sa vám nebude páčiť. A čo robiť v takom prípade? Nič, nájdete novú, ktorá sedí a aj sa vám páči. Lebo je hlúposť namaľovať izbu farbou, ktorá sa vám nepáči len preto, že sa tam hodí.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.