Vnútorná a vonkajšia dlažba s rovnakou optikou

0 663

Radi by ste prepojili vstupnú halu so schodiskom pred domom, či menšiu kuchyňu s terasou, ale nechcete nič búrať? Tak zjednoťte dlažbu. Rovnaký vzhľad vnútorných aj vonkajších dlaždíc podlahu opticky predĺži. Ak váhate nad správnou voľbou lepidiel a náradia, odborníci v marketoch Hornbach Vám ochotne poradia tak, aby bol váš projekt úspešný.

Výber dlaždíc

Dlažbu vyberajte s ohľadom na miesto, kde ju využijte. Keramické podlahové dlaždice sa vyrábajú štrbinové, kameninové alebo pórovinové. „Pri vysokých požiadavkách na pevnosť, zaťažiteľnosť, mrazuvzdornosť a odolnosť proti kyselinám voľte štrbinové alebo kameninové. Ich glazúra zaistí veľkú odolnosť proti poškriabaniu, UV žiareniu, špine a chemikáliám v čistiacich prostriedkoch. Normy DIN a EURO delia odolnosť dlaždíc proti oškretiu do 5 skupín – čím vyššia skupina, tým odolnejší povrch dlaždice. Na mimoriadne namáhané oblasti použite neglazované dlaždice, napríklad jemnú kameninu. Pórovinové dlaždice sú vhodné napríklad do bytov, kde dlažba nie je namáhaná. Vonku zvoľte dlaždice mrazuvzdorné a brániace pošmyknutiu,“ radí Anna Krajčovičová z oddelenia obkladov a dlažieb Hornbach.

Pokladanie podlahových dlaždíc:

  1. Príprava podkladu

Podklad pre pokladanie dlaždíc musí byť pevný, dostatočne nosný, bez prasklín, čistý a rovný. Nerovnosti je potrebné zastierkovať stierkovou hmotou na dlaždice a plochu ošetriť vyrovnávacou hmotou. Tá sa rozotrie gumenou stierkou a musí sa ešte zhruba 2 dni nechať preschnúť a vyzrieť. Pri pokládke na čiastočne alebo úplne otvorenej terase je tiež vhodné zvoliť mierny spád smerom od vnútorných miestností kvôli odtoku dažďovej vody. Neozaobídete sa bez dlhej vodováhy.

  1. Plánovanie pokládky

Základom správnej pokládky je dostatočné množstvo dlaždíc. Vždy nakupujte celé množstvo naraz a starostlivo skontrolujte, či máte v košíku všetky kartóny rovnakej šarže. Počítajte s určitým množstvom dlaždíc naviac kvôli prierezu, následnosti vzorov i prípadným chybám či neskorším opravám poškodených dlaždíc. Pokiaľ ste sa rozhodli položiť dlažbu do zložitejšieho obrazca alebo vzoru, môžete si rozvrhnutie nakresliť na štvorčekový papier, pomôže vám nielen pri výpočte potrebného materiálu, ale aj pri pokládke.

Pred položením musia súhlasiť odtiene a údaje o rozmeroch na všetkých zakúpených kartónoch.  Aby ste sa vyvarovali drobným odlišnostiam vo farbe dlaždíc, pokladajte ich vždy striedavo, najmenej z troch kartónov. Pri pokladaní v pravom uhle vyrovnajte prvú radu najlepšie k najväčšej stene v miestnosti, pri výrazne nepravidelnom tvare miestnosti začnite podľa povrázku napnutého v strede miestnosti paralelne k bočným stenám. Potom pokračujte v práci smerom ku stenám. Namiesto povrázku môžete tiež samozrejme použit laserové pravítko. Dávajte pozor na prevzatie dilatačných škár v betóne a v mazanine. To znamená, že ak prechádzate napríklad medzi vnútornou podlahou v obývačke a vonkajšou na terase alebo v zimnej záhrade, je v podklade určite vytvorená dilatačná špára, ktorá slúži ako ochrana pred popraskaním pri objemových zmenách podlahy pri kolísaní teplôt. V rovnakom mieste by mala byť aj špára medzi dlaždicami, tomu prispôsobte aj pokládku. Rovnaké pravidlo platí aj v prípade veľkých chodieb a predsiení s výrazne nepravidelným tvarom alebo tvarom do L. Pri diagonálnej pokládke sa najprv určí pozdĺžna a priečna os miestnosti a medzi nimi sa označí uhol 45°. Pozdĺž nej sa rady dlaždíc pokladajú rovno a podľa pozdĺžnych a priečnych osí diagonálne. Zaujímavá alternatíva vznikne ak sa na stenách použijú polovice dlaždíc ako okraj. Pokiaľ sa nechcete zaťažovať rezaním dlažby na polovice, vyberte si rovno pri nákupe vhodný rozmer dlaždíc aj na okraje, pri väčšine sortimentu ráta výrobca aj s touto alternatívou.

  1. Lepenie dlaždíc

Lepidlo na dlaždice sa najpohodlnejšie namieša miešacím nástavcom vŕtačkou s nízkymi otáčkami. Vznikne tak homogénna hmota. Nanášejte ju ozubenou stierkou na podklad po ľahko zvládnuteľných úsekoch. Dlaždice pokladajte ľahkým vtlačením do lepidla a pobúchajte gumovým kladivkom. Nesmiete ich však pribuchnúť až na podklad. Dodržujte šírku špáry udávanú výrobcom. Ako pomôcka slúžia krížiky pre pokladanie dlaždíc alebo pokladanie pozdĺž povrázku či laseru. Ozubené stierky sa riadia podľa veľkosti dlaždíc. Dlaždice vyrovnávajte pomocou vodováhy. Pri pokládke veľkoformátových  keramických dlaždíc je odporúčané naniesť lepidlo nielen na podklad, ale aj na dlaždice, a potom znova precízne vyrovnať podľa špár aj vodováhy. Prebytočné lepidlo je potrebné odstrániť, nemalo by zasahovať do špár. Tam patrí špárovacia hmota.

  1. Pripevnenie soklových dlaždíc

Na zadnú stranu soklovej dlaždice naneste lepidlo na dlaždice a tie nalepte podľa špár podlahových dlaždíc na stenu. K dodržaniu vzdialenosti špár možno použiť napríklad drevené kolíky ako podloženie.

  1. Špárovanie

Po úplnom zatvrdnutí lepidla na dlaždice začnite so špárovaním podlahy. Zvolte špárovaciu hmotu s nízkou nasiaknuteľnosťou, vydrží dlhšie bez porušenia a bude odolnejšia voči nečistotám a plesniam. Namiešajte si len toľko špárovacej hmoty, koľko spracujete. Rovnomerne ju rozotrite po podlahe a pomocou gumovej stierky votrite priečne k priebehu špár. Pokiaľ je špárovacia hmota čerstvá, odstráňte jej hrubé zostatky gumovou stierkou. Vlhkou handričkou odstráňte všetky zbytky hmoty. Po zaschnutí ešte raz zotrite handričkou a čistou vodou. Prechod medzi soklovými a podlahovými dlaždicami a tiež zvislé špáry v miestnosti vyšpárujte trvalo elastickou silikónovou tesniacou hmotou.

Nechajte si poradiť

Ked neviete, ktorý typ dlažby by bol pre vaše využite najvhodnejší, nechajte si poradiť. Predídete tak sklamaniu z toho, že sa krásna dlažba začne v nevhodne zvolenom prostredí odlupovať alebo čoskoro opotrebovávať. V oddeleniach marketov Hornbach nájdete veľký sortiment dlaždíc najrôznejších tvarov a formátov. Odborníci vám tu ochotne poradia nielen s výberom vhodnej dlažby, ale tiež s nákupom potrebných pomôcok a materiálov. Na všetok sortiment sa tu naviac vzťahuje záruka trvalo najnižších cien.

Viac nájdete  na www.hornbach.sk

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.