Vegetačné strechy sú veľkým benefitom nielen v meste

0 359

Popularita vegetačných, teda živých striech z roka na rok rastie. Koncept, ktorý sa používal najmä v severských krajinách, si získava priaznivcov aj v centrálnej Európe. Je to aj vďaka väčšej dostupnosti kvalitných technologických riešení, ktoré založenie vegetačnej strechy uľahčujú.

Strechy pokryté vrstvou zeminy, v ktorej rastie tráva, mach alebo trvalky, sa v škandinávskych krajinách tešili obľube už pred niekoľkými desiatkami rokov. Vtedy nešlo primárne o odpoveď na ubúdajúcu zeleň a zhoršujúce sa životné prostredie. Bol to spôsob, ako dosiahnuť vynikajúce izolačné vlastnosti strechy. Zemina, zeleň a jej koreňový systém totiž zabraňujú úniku tepla v zime, prehrievaniu interiéru v teplých mesiacoch, zároveň udržiavajú v okolí dobrú klímu.

Voda ako Achillova päta

Alfou a omegou funkčnej vegetačnej strechy je dobrá hydroizolácia. Pôvodné severské strechy mali sklon od 30 do 45 stupňov a trávový koberec sa ukladal na niekoľko vrstiev brezovej kôry. Aby bola vodotesná, lepila sa dreveným dechtom. To nebolo ani ekologické, ani zdravé riešenie. Navyše, životnosť takejto strechy je len 20 rokov.

Časy sa však zmenili a s nimi pokročili aj technológie. „Pred takmer 50 rokmi sme architektom a realizátorom stavieb ponúkli jednoduché a funkčné riešenie – hydroizolačné systémy Sikaplan® a Sarnafil®, ktoré dnes tvoria súčasť 400 miliónov štvorcových metrov vegetačných striech po celom svete,“ hovorí Eva Rippelová zo Sika Slovensko.

Takáto hydroizolácia s membránami sa dá použiť na extenzívne aj intenzívne vegetačné strechy, inak povedané, na strechy s vyššou aj nižšou zeleňou. Tvoria ju špeciálne membrány, ktoré zaručujú nielen vodotesnosť, ale aj odolnosť voči prerastaniu koreňov, odolnosť voči zvýšenej tvorbe mikroorganizmov, baktérií, húb,“ dodáva odborníčka zo Sika Slovensko.

Naozaj zelené

Pokrok vedy a techniky sa postaral o rozmach vegetačných striech. Významným projektom s vegetačnou strechou na Slovensku je obchodný dom Centrál v Bratislave, kde túto vegetačnú strechu môžu využívať návštevníci na oddych alebo posedenie pri dobrej káve a rýchlom občerstvení. Zatiaľ je na našom trhu iba niekoľko developerov, ktorí realizujú stavby so „zatrávnenými“ strechami. Vegetačné strechy sú čoraz prístupnejšie aj jednotlivcom, ktorí si stavajú vlastný rodinný dom, chatu alebo chalupu. Na trhu nájdeme aj modulárne riešenia vegetačných striech, kde sa vegetačné súvrstvie dá poskladať ako skladačka.

Podľa typu zelene (či chceme zeleň nenáročnú na údržbu, alebo túžime viac po zeleni parkového typu, t. j. kvety, kríky, stromy) sa delia vegetačné strechy na extenzívne a intenzívne. Strechy s nenáročnou zeleňou, s nižšou hmotnosťou (extenzívne) sú novým domovom pre trvalky, skalničky a suchomilné rastliny, ktoré dobre zvládajú striedanie sucha, tepla a mrazu. Na strechách s intenzívnou vegetáciou musíme počítať s vyššou záťažou vegetačného súvrstvia. Vrstva zeminy tu môže byť hrubá od 0,2 m až 1,3 m i viac, závisí od únosnosti stropnej konštrukcie, takže sa na ňu dá vysadiť záhrada s kvetmi, zeleninou, kríkmi i stromami.

Výhody zelených striech

Každá jedna vegetačná strecha je obrovským prínosom nielen pre obyvateľov, ktorí žijú pod ňou, ale aj pre mesto, v ktorom sa nachádza. Vegetačné strechy sú významným riešením praktického využitia striech a prispievajú k udržateľnosti, k zvýšeniu biodiverzity a kvality života. Poskytujú mnoho environmentálnych a ekonomických výhod vrátane:

  • eliminujú efekt tepelného ostrova v meste,
  • ochraňujú a predlžujú životnosť hydroizolácie,
  • zvyšujú estetickú úroveň budov, vytvárajú prostredie na relax, oddych jej obyvateľov,
  • zlepšujú tepelné vlastnosti budov, zároveň znižujú hluk v jej okolí,
  • vytvárajú prirodzené prostredie na streche s prirodzeným odbúravaním CO2, znižujú množstvo prachu v ovzduší, regulujú vlhkosť vzduchu,
  • zachytia veľké množstvo dažďovej vody a regulujú jej odtekanie.

Bytovky so strešnými záhradami

Každý meter štvorcový zelene v meste a na dedine zlepšuje podmienky života obyvateľov. Je dokázané, že už 5 % vegetačných striech v meste je nezanedbateľným prínosom. Možno to nie je žiadne sci-fi, ale blízka budúcnosť, že súčasťou nových bytových komplexov bude aj malá záhradka, ktorá však nebude za domom, ale na streche. „Ak si budú developeri a realizátori stavieb vyberať pre svoje projekty partnerov, ktorí ponúkajú kvalitné a udržateľné riešenia, určite to nie je vylúčené,“ myslí si aj odborníčka. „Našou filozofiou je prispievať k trvalo udržateľnému rozvoju tým, že prinášame inovatívne riešenia a systémy, ktoré zlepšujú materiálovú, vodnú a energetickú účinnosť v stavebníctve a doprave. Podobnou cestou sa vybrali aj iné spoločnosti, takže stavať ekologicky a udržateľne je riešením nasledujúcich rokov,“ dodáva Eva Rippelovázo Sika Slovensko.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.